Prezydent Donald Trump ogłosił dziś na platformie Truth Social przełomową umowę handlową między Stanami Zjednoczonymi a Wietnamem. Jak podkreślił, porozumienie zapewni „szeroką współpracę” pomiędzy krajami oraz stworzy bezprecedensowe warunki dla amerykańskiego eksportu.
Warunki umowy: pełen dostęp do wietnamskiego rynku dla USA
Zgodnie z zapowiedzią Trumpa, Wietnam po raz pierwszy w historii otworzy swój rynek dla Stanów Zjednoczonych, całkowicie znosząc cła na amerykańskie towary. To oznacza, że amerykańscy eksporterzy będą mogli sprzedawać swoje produkty w Wietnamie bez dodatkowych opłat celnych.
W zamian za to Wietnam będzie musiał płacić:
- 20% cła na wszystkie towary wysyłane do USA,
- 40% cła na towary objęte tzw. transshippingiem, czyli reeksportem z krajów trzecich.
Trump podkreślił, że zawarcie umowy było wynikiem rozmów z generałem sekretarzem Komunistycznej Partii Wietnamu, To Lamem. Dodał też, że szczególną rolę w porozumieniu odegrały pojazdy typu SUV, które – jego zdaniem – idealnie wpisują się w potrzeby wietnamskiego rynku.
Wietnam spieszy się z finalizacją umowy przed terminem celnym
Wcześniej Wietnam został objęty 46% taryfą w ramach ogłoszonych przez Trumpa zasad „cła wzajemności” z okazji Dnia Wyzwolenia. Cło to zostało jednak zawieszone na 90 dni, a termin jego wygaśnięcia przypada na przyszły tydzień.
Premier Wietnamu, Pham Minh Chinh, zapowiedział pod koniec czerwca, że jego rząd dołoży wszelkich starań, by sfinalizować porozumienie przed tym terminem. Według jego przewidywań, wynik rozmów powinien być znany w mniej niż dwa tygodnie.
Rekordowy obrót handlowy USA–Wietnam w 2024 roku
Z danych Biura Przedstawiciela Handlowego USA (USTR) wynika, że w 2024 roku wartość obrotów towarowych między USA a Wietnamem wyniosła 149,6 miliarda dolarów.
- Eksport USA do Wietnamu: 13,1 mld USD (wzrost o 32,9% r/r, czyli 3,2 mld USD więcej niż w 2023).
- Import z Wietnamu do USA: 136,6 mld USD (wzrost o 19,3%, tj. 22,1 mld USD).
- Deficyt handlowy USA względem Wietnamu: 123,5 mld USD – wzrost o 18,1% (czyli 18,9 mld USD).
Te dane pokazują rosnącą zależność handlową między oboma państwami – i potrzebę zrównoważonego, ale stanowczego podejścia w przyszłych umowach.
Wietnam między młotem a kowadłem: Balansowanie między USA a Chinami
Wietnam, sąsiad i ważny partner handlowy Chin, znajduje się obecnie w trudnej sytuacji geopolitycznej. Musi jednocześnie utrzymać dobre relacje z Pekinem – który jest głównym inwestorem – oraz rozwijać współpracę z USA, swoim największym rynkiem eksportowym i sojusznikiem w dziedzinie bezpieczeństwa.
W odpowiedzi na ogłoszone przez Trumpa taryfy, 3 kwietnia 2025 odbyło się nadzwyczajne spotkanie wietnamskiego Urzędu Rządu z przedstawicielami ministerstw handlu i ceł. Władze poleciły zaostrzenie kontroli oraz opracowanie w ciągu dwóch tygodni skutecznej strategii walki z nielegalnym reeksportem (transshippingiem).
Wynikało to z ujawnionych informacji, że niektóre towary eksportowane z Wietnamu zawierają chińskie komponenty, a nawet są wytwarzane przez chińskie firmy na terenie Wietnamu – po czym trafiają do USA jako „Made in Vietnam”.
Amerykańscy urzędnicy oskarżają Chiny o wykorzystywanie Wietnamu do omijania amerykańskich ceł poprzez reeksport produktów bez znaczącego wkładu wietnamskiego.
Podsumowanie: Nowa era w relacjach handlowych USA–Wietnam
Umowa handlowa ogłoszona przez Donalda Trumpa może okazać się punktem zwrotnym w relacjach między Waszyngtonem a Hanoi. Zerowe cła na amerykański eksport i pełen dostęp do wietnamskiego rynku to ogromna szansa dla firm z USA – ale również wyzwanie dla Wietnamu, który będzie musiał znaleźć równowagę między dwoma gospodarczymi gigantami.
Jeśli porozumienie zostanie oficjalnie podpisane w najbliższych dniach, może ono znacznie zmniejszyć deficyt handlowy USA i wzmocnić pozycję obu krajów w globalnym łańcuchu dostaw.