Otwieranie nowych longów na rynkach kontraktów perpetual futures stało się kosztowne, a niezrealizowane marże zysku traderów zbliżają się do niezwykle wysokich poziomów.
Niektóre wskaźniki on-chain sygnalizują, że Bitcoin (BTC) może się przegrzewać po wzroście do poziomu 64 000 USD, wskazując, że wkrótce może nastąpić znacząca korekta.
Według cotygodniowego raportu firmy analitycznej CryptoQuant, rosnąca niezrealizowana marża zysku traderów i wysoki koszt otwierania nowych długich pozycji na rynkach kontraktów terminowych sugerują pojawienie się przerwy lub korekty ceny Bitcoina.
Niezwykły rajd BTC
Od początku tego tygodnia byki przejęły kontrolę nad rynkiem i doprowadziły BTC do wzrostu o ponad 25%, spychając cyfrowe aktywa do poziomów niespotykanych od listopada 2021 roku. Bitcoin wzrósł z poziomu poniżej 52 000 USD, przekroczył 60 000 USD i był notowany na poziomie 62 600 USD w momencie pisania po spadku z 64 000 USD.
Analitycy CryptoQuant twierdzą, że wzrost cen jest spowodowany wysokim popytem na BTC ze strony amerykańskich inwestorów, co jest widoczne we wzroście indeksu premii Coinbase do 0,13%, najwyższego od połowy lutego.
Wysoki popyt na BTC pochodzi od większych podmiotów, których stan posiadania wzrósł do 3,975 miliona BTC, poziomu ostatnio obserwowanego w lipcu 2022 roku. Obecny stan posiadania takich inwestorów, czyli podmiotów, które zgromadziły od 1 000 do 10 000 Bitcoinów, stanowi znaczny wzrost w porównaniu z najniższym poziomem z grudnia 2022 r., wynoszącym 3,694 mln BTC.
Dodatkowo, napływ świeżego kapitału na rynek Bitcoina, mierzony kapitalizacją zrealizowaną przez posiadaczy krótkoterminowych, wzrósł o 10% z 25% odnotowanych w październiku 2023 roku. Świeży napływ stanowi obecnie 35% całkowitych środków zainwestowanych w sieć.
Możliwa korekta
Podczas gdy popyt na BTC rośnie, aktywa są podatne na korektę w każdej chwili. Cena BTC przekroczyła 56 000 USD, wcześniej zidentyfikowany krótkoterminowy cel oparty na wycenie aktywności sieci. Cena reprezentuje czerwone pasmo wyceny Metcalfe’a, które służyło jako poziom oporu w kwietniu i listopadzie 2021 r. oraz kwietniu 2022 r. Analitycy twierdzą, że wokół tej ceny może nastąpić korekta.
Co więcej, otwieranie nowych długich pozycji na rynkach kontraktów perpetual futures stało się kosztowne, a niezrealizowana marża zysku traderów wynosi 32%, czyli kilka centymetrów od 40%, co jest znane z wywoływania korekty cen.
Tymczasem wskaźnik zrównoważonego zysku/straty górników sugeruje, że cena BTC nie jest przegrzana, ponieważ górnicy są nadal bardzo nisko opłacani, chociaż w tempie niższym niż na początku stycznia, kiedy BTC był wart 38 000 USD.