Karty płatnicze związane z kryptowalutami cieszą się coraz większą popularnością wśród ich użytkowników. Coraz więcej giełd rozpoczyna dystrybucję własny kart debetowych, jednak coraz częściej trzeba spełnić dość wyśrubowane wymagania, żeby o taką kartę się ubiegać.
Wyjątkiem (do niedawna) była giełda Binance, która niestety zmuszona była do zaprzestania oferowania swojej karty w Polsce.
W poszukiwaniu kart płatniczych, z możliwością zasilania kryptowalutami, trafiliśmy na kilka projektów, które nie są związane z giełdami, jednak oferują takie rozwiązania. Dziś sprawdzimy jeden z tych projektów, który dużymi literami, chwali się brakiem procedury KYC.
Karta przedpłacona Flyback
Flyback to projekt, który oferuje możliwość konwersji kryptowalut do USD i EUR oraz wykorzystanie ich do płatności przy pomocy karty płatniczej, wirtualnej lub rzeczywistej.
Ale… no właśnie. W krypto nie ma nic za darmo. Aby mieć możliwość korzystania z tych kart, należy dołączyć do panelu Flyback. Żeby nie było zbyt ławo, dostać się można tylko z linku referencyjnego. /Jeśli chcesz sprawdzić panel, skorzystaj z naszego linku polecającego/.
Po uzyskaniu dostępu do panelu, założeniu konta (wystarczy email), otrzymujemy informację, że aby otrzymać kartę należy nabyć tokeny FLYS za kwotę 100 USD (dla karty wirtualnej) lub 1000 USD dla karty rzeczywistej (ta wymaga już procedury KYC).
Nie chcąc zbytnio ryzykować, zakupiliśmy 2000 tokenów FLYS za równowartość 100 USD, aby sprawdzić czy faktycznie otrzymamy kartę wirtualną bez KYC i czy będziemy mogli z niej swobodnie korzystać.
Po uzyskaniu potwierdzenia zakupu tokenów (obecnie token kosztuje 0,05 USD za sztukę, w sprzedaży publicznej ma być sprzedawany za 0,10 USD), otrzymaliśmy możliwość wygenerowania i zasilenia karty:
Przy okazji dowiadujemy się, że za zasilenie karty kwotą 50 USD system dolicza dodatkową prowizję w wysokości 3,5%. Opłata ta maleje wraz z większą kwotą zasilenia karty (2,7% dla 1000 USD). Przy wyborze EUR, system dolicza 13%.
Następnie otrzymujemy pole wyboru kryptowalut, którymi możemy zasilić kartę:
Po wyborze odpowiedniej kryptowaluty, otrzymujemy adres portfela, na który należy zdeponować dokładną kwotę. Tu należy zwrócić uwagę na bardzo dokładną kwotę, ponieważ brak choć 0,0001 części danej monety, spowoduje opóźnienie z wydaniem karty i konieczność kontaktu z obsługą klienta (czas oczekiwania na odpowiedź, w naszym przypadku wyniósł 1 godzinę).
Dalsze instrukcje otrzymujemy na podany wcześniej adres email. Wraz z potwierdzeniem płatności, otrzymujemy kod do odbioru naszej karty (REDEEM CODE) w serwisie MyPrepaidCenter.com.
Po zweryfikowaniu kodu (w niektórych wypadkach, serwis może poprosić o wpisanie podstawowych danych, tzw. soft KYC) otrzymujemy dostęp do wirtualnej karty:
Przypisanie, w naszym przypadku, karty do Apple Pay (działa również z Google Pay i Samsung Pay) było bardzo intuicyjne.
Kartą zapłaciliśmy w sklepie za podstawowe zakupy, bez najmniejszego problemu. Przy okazji sprawdziliśmy kurs wymiany USD na PLN. W dniu zakupów, średni kurs w NBP wynosił 3.99 PLN za dolara. Za zakupy system przeliczył nam dolara po 3,98 PLN.
A teraz trochę głębiej… jak to wszystko działa?
Projekt działa w oparciu o system poleceń. Czy jest to MLM? Trochę tak to wygląda. Zresztą twórcy Flyback są właśnie specjalistami od marketingu wielopoziomowego produktów.
Każdy, nowy użytkownik otrzymuje swój reflink, który może podawać dalej. System poleceń zawiera 7 poziomów, za które każdy użytkownik może otrzymywać dodatkowy dochód ze swoich poleceń.
Co więcej, za inwestycję w tokeny FLYS, system dolicza użytkownikowi 1g fizycznego złota (za każde zainwestowane 1000 USD), który może zostać odebrany (przesłany na wskazany adres).
Projekt na swojej stronie informuje również o Flyback Treasury. Z każdej kwoty, pochodzącej z zakupu $FLYS, projekt zabezpiecza 25% na potrzeby buyback, liquidity oraz marketing. Pula jest on-chain, więc można to łatwo sprawdzić.
Obecnie w puli jest blisko 200 000 USD.
Czy to jest legalne? A może ryzykowne?
Kwota do 1000 USD nie wymaga procedur KYC i jest to również stosowane przez kantory kryptowalutowe czy giełdy.
Wystawcą kart jest serwis MyPrepaidCard, który jest autoryzowanym przedstawicielem MasterCard Prepaid oraz VISA Prepaid i spełnia regulacyjne wymogi.
Czy to jest na pewno bez KYC? W przypadku wystawcy karty, możesz zostać poproszony o podanie podstawowych danych. Jakie dane tam podasz, zależy już tylko od Ciebie. Nie ma weryfikacji dokumentów.
Czy jest ryzykowne? Specjalnie dla naszych czytelników, przeznaczyliśmy kwotę 100 USD, żeby przetestować cały system. Nasza opinia jest pozytywna (choć nie mamy nic przeciwko procedurze KYC). 100 USD w tokenach, które prędzej czy później będzie można sprzedać to tak samo jak inwestycja w każdy inny projekt krypto. Sam projekt jest ciekawą alternatywą na rynku kart zasilanych kryptowalutami.
Każda inwestycja w kryptowaluty a tym bardziej w projekty na wczesnym etapie, niosą za sobą ryzyko utraty kapitału. Zrób własny research, zanim zdecydujesz się na korzystanie z projektu i jego usług.
Założyliśmy, że owa wpłata była po prostu dostępem do możliwości korzystania z kart zasilanych kryptowalutami, które nie wymagają KYC, nie są związane z giełdami i nie liczymy na zysk ze sprzedaży tokenów w przyszłości.
Podsumowanie
Nie namawiamy nikogo do uczestnictwa w tym projekcie, ani do używania naszego linku referencyjnego. Jego użycie nie wiąże się z koniecznością jakiejkolwiek inwestycji.
Nasz team był bardzo ciekawy jego działania i postanowiliśmy sami przetestować całość, aby sprawdzić czy jest zgodny z regulacjami.
Inwestycję w tokeny FLYS potraktowaliśmy jako „wpisowe za kartę” i materiał dla naszych czytelników. Dla nas jest to akceptowalne.
Link referencyjny dla nas, pozyskaliśmy od innego użytkownika projektu, który już z niego korzysta. Dzięki temu również dostarczył nam informacji na temat całego systemu.
Bannery Flyback w naszym serwisie są naszego autorstwa, z naszym indywidualnym reflinkiem.
Powyższy materiał nie jest sponsorowany.
W kolejnych artykułach przedstawimy Wam również inne możliwości korzystania z kryptowalutowych kart płatniczych.
Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości lub informacje na temat Flyback i chcesz się nimi podzielić, prześlij nam maila na adres bartek@coinspector.pl