Kolejny halving Bitcoina zaplanowano na początek drugiego kwartału 2024 roku. Wydarzenie to zmniejszy nagrody dla górników o 50%, z 6,25 BTC do 3,125 BTC. To spowoduje szok podażowy, który sprawi, że moneta stanie się rzadsza. Mimo że historyczne wyniki cen mają tendencję do wspierania cen, jeden z obserwatorów uważa, że w miesiącach po tym wydarzeniu ceny Bitcoin pozostaną wyciszone.
Halving historycznie
Jak pokazują dane dotyczące akcji cenowej, poprzednie halvingi znacząco wpłynęły na cenę Bitcoina. Wzrost o 9,100% nastąpił po pierwszym halvingu w 2012 roku. Drugi halving w 2016 r. spowodował wzrost cen o 285% w kolejnych miesiącach. Podczas trzeciego halvingu w 2020 roku, ceny Bitcoina wzrosły o 550% w kolejnych miesiącach. Osiągając rekordowy poziom 69 000 USD w listopadzie 2021 roku.
Pomimo tego trendu, analityk na Reddicie poddaje w wątpliwość wpływ halvingu. Uważa, że Bitcoin nie wzrośnie tak, jak sądzi rynek. W swojej ocenie argumentuje, że rynek Bitcoin jest teraz bardziej dojrzały, poparty wyższą kapitalizacją rynkową. Co więcej, amerykańskie organy regulacyjne są coraz bardziej zaangażowane, wspierając status towarowy największej na świecie giełdy kryptowalut.
Pomimo tych prognoz, społeczność Bitcoina i kryptowalut jest optymistycznie nastawiona do tego, jakie wydarzenia czekają nas w przyszłości. Niektórzy szukają okazji do halvingu w pierwszej połowie 2024 roku. Mimo to nadal nie można ustalić wpływu kolejnego halvingu, pomimo wcześniejszych trendów.
Co cztery lata spada wartość nagrody za wydobycie
Proces halvingu Bitcoina zakodowano bezpośrednio w protokole blockchain i odbywa się mniej więcej co cztery lata. W takim przypadku nagrody dla górników są zmniejszane o połowę, co oznacza, że sieć będzie emitować mniej monet w przyszłości.
Chociaż monety będą rzadkie, potencjalnie wspierając ceny, jeśli popyt pozostanie taki sam, górnicy odczują negatywny wpływ, ponieważ przychody z nagród za wydobywanie bloków spadną o 50%. Górnicy muszą pokrywać koszty operacyjne, w tym rachunki za chłodzenie i energię elektryczną. Muszą również regularnie modernizować swój sprzęt, aby pozostać konkurencyjnymi.
Przed halvingiem, wskaźnik hashowania Bitcoina, czyli ilość mocy obliczeniowej kierowanej do sieci, rósł pomimo szczytu, ale stosunkowo niskich cen w ostatnich miesiącach.
Od grudnia 2022 r., kiedy Bitcoin spadł poniżej 16 000 USD. Wskaźnik hash rate podążał w górę, rosnąc synchronicznie z cenami, osiągając szczyt na poziomie 465 EH/s w dniu 8 lipca. Od tego czasu wskaźnik hash rate spadł do 320 EH/s na dzień 21 lipca, wynika z danych BitInfoCharts.