Nie jest nowością, że kryptowaluty rozwijają się w zaskakujący sposób.
I chociaż może się to wydawać nieco przytłaczające, to biorąc pod uwagę, że cały temat jest całkiem świeży, może to być droga, którą należy podążać.
Kryptowaluty rewolucjonizują wiele branż i rozwiązują wiele problemów, z którymi ludzie zazwyczaj się borykają. Ale jak dokładnie się to robi? Cóż, jednym z dobrych przykładów projektów rozwiązujących problemy są tzw. kryptowalutowe startupy i wydaje się, że stają się one coraz bardziej popularne.
A zatem, co to jest krypto startup i jak można go uruchomić?
Czym jest Krypto Startup?
Krypto (lub blockchain) startupy to firmy oparte na blockchainie, których celem jest zbudowanie nowego ekosystemu dla użytkowników. Dzięki nowym ekosystemom, które tworzą, startupy kryptowalutowe zamierzają wnieść coś nowego i w jakiś sposób zrewolucjonizować branżę.
Wiele startupów blockchain ma na celu rozwiązanie dylematu blockchain. Koncepcja ta, zwana również trylematem skalowalności, mówi, że blockchain nie może jednocześnie osiągnąć skalowalności, bezpieczeństwa i decentralizacji na tym samym poziomie. Problem ten został spopularyzowany przez współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, który stwierdził, że blockchain może mieć tylko 2 z 3 głównych elementów pożądanych w każdym takim projekcie, ale nigdy wszystkie.
W dzisiejszych czasach wiele startupów kryptowalutowych dąży do rozwiązania dylematu skalowalności i chociaż zdają sobie sprawę, że całkowite rozwiązanie tego problemu jest w tej chwili prawie niemożliwe, to jednak udaje im się wnieść znaczący wkład w jego ostateczne rozwiązanie.
Korzyści z krypto startupów
Startupy blockchainowe niosą ze sobą znaczące korzyści i prawdopodobnie dlatego wielu deweloperów decyduje się na ich uruchomienie.
Po pierwsze, twórcy startupów kryptowalutowych mogą wejść do branży, która jest jeszcze młoda i ma wiele do zaoferowania tym, którzy chcą ją poznać. Na przykład, mogą wejść na niewykorzystany rynek, który wymaga ulepszeń. A wejście na rynek niszowy może przynieść tylko korzyści, zwłaszcza gdy ta dziedzina potrzebuje pomocy technologii blockchain.
Następnie warto zauważyć, że branża kryptowalutowa nadal nie jest silnie regulowana przez rządy. Oznacza to, że deweloperzy wciąż mają szansę wejść na rynek, gdy nie ma jeszcze ram regulacyjnych.
Jak uruchomić startup kryptowalutowy?
Zazwyczaj uruchomienie startupu kryptowalutowego wiąże się z pewnymi podstawowymi krokami, które powinni wykonać wszyscy twórcy. Należy jednak pamiętać, że cały proces w dużym stopniu zależy od rodzaju startupu, który chcesz rozwijać.
Jaki problem chcesz rozwiązać?
Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest określenie problemu, który chcesz rozwiązać poprzez swój kryptowalutowy startup. Należy zawsze pamiętać, że Twój cel będzie napędzał Ciebie i cały zespół stojący za Tobą do ciągłego doskonalenia projektu i siebie.
Dlatego należy wybrać solidny cel, a jednocześnie upewnić się, że problem, który rozwiążesz za pomocą startupu, jest możliwy do rozwiązania i pozwoli na opracowanie szczegółowego planu i wyznaczenie realistycznych celów.
Zbuduj swój zespół
Jako twórca startupu kryptowalutowego powinieneś starannie dobrać swój zespół, aby każdy z jego członków mógł znacząco pomóc firmie. W startupach blockchain chodzi o innowacje, dobrze określone cele i dobre wyczucie czasu. A jeżeli dobierzesz członków zespołu tak, aby odzwierciedlali cele firmy, wskaźnik sukcesu może wzrosnąć wykładniczo.
Ponadto, wyjaśnij swój pomysł w sposób jak najbardziej opisowy i praktyczny. To może bardzo pomóc członkom zespołu w wyobrażeniu sobie, jak dokładnie mogą pomóc w procesie uruchamiania startupu kryptowalutowego.
Napisz Whitepaper
Po ustaleniu problemu, który Twój startup blockchain będzie rozwiązywał, nadszedł czas na napisanie jego whitepaper. Whitepaper powinien zawierać najważniejsze szczegóły dotyczące firmy, takie jak jej misja i wartości, zespół stojący za projektem, mapa drogowa projektu, problem, który rozwiązuje, metody finansowania i główne dane kontaktowe.
Powinieneś starannie kształtować whitepaper projektu, ponieważ wielu entuzjastów kryptowalut i inwestorów zazwyczaj sprawdza whitepaper podczas badania firmy kryptowalutowej. Należy starać się być przejrzystym i szczegółowo opisać, jak rozwizujesz wybrany problem i jak użytkownicy mogą Tobie pomóc.
A jeżeli zastanawiasz się, dlaczego whitepaper jest ważny, to proszę pamiętać, że pomoże on również znacznie w kolejnym etapie procesu uruchamiania startupu – zbieraniu funduszy.
Fundraising
Nowy projekt kryptowalutowy potrzebuje pewnych funduszy, aby stać się stabilnym. A jako startup blockchainowy masz do dyspozycji kilka opcji pozyskiwania funduszy, które możesz rozważyć.
Na przykład, możesz uznać za stosowne zorganizowanie oferty początkowej. Obecnie jednymi z najbardziej popularnych ofert początkowych są ICO (Initial Coin Offerings), IEO (Initial Exchange Offerings) oraz IDO (Initial DEx Offerings).
Inną świetną opcją pozyskania środków na Twój projekt jest poszukanie firmy specjalizującej się w zdecentralizowanych i przejrzystych działaniach fundraisingowych dla startupów kryptowalutowych. Takie firmy zapewniają, że projekty, którymi się opiekują, mają mniejsze szanse na niepowodzenie i oferują zwiększoną ochronę dla startupów kryptowalutowych.
Promuj swój projekt
Jednym z ostatnich kroków jest uczynienie Twojego startupu popularnym wśród entuzjastów kryptowalut. Należy spróbować znaleźć najbardziej przydatne platformy dla Twojej branży i skupić się na przekazaniu jasnego i przejrzystego komunikatu.
Niezwykle ważne jest również posiadanie dobrze opracowanej strategii marketingu kryptowalut, ponieważ pomoże to zaplanować działania reklamowe i zlecić różne zadania swojemu zespołowi.
Krypto startupy to firmy oparte na blockchainie, których celem jest rozwiązanie jakiegoś problemu w branży kryptowalutowej i nie tylko. Poprzez tworzone przez siebie ekosystemy, blockchain startupy mają na celu zapewnienie decentralizacji, skalowalności i bezpieczeństwa dla tych, którzy potrzebują tych trzech elementów.
Aby uruchomić startup kryptowalutowy, należy wykonać 5 głównych kroków:
- Identyfikacja problemu, który chcesz rozwiązać;
- Stworzenie zespołu i whitepaper projektu;
- Zebranie funduszy na startup;
- Promowanie go w celu zdobycia popularności wśród zainteresowanych użytkowników.
- Promowanie go w celu zdobycia popularności wśród zainteresowanych użytkowników.
Autor: Adrian Barkley