Catie Wood oznaczyła BTC jako zabezpieczenie przed dewaluacją i utratą siły nabywczej i bogactwa.
Cathie Wood, założycielka i dyrektor generalna wiodącej firmy zarządzającej inwestycjami Ark Invest, uważa, że Bitcoin (BTC) jest polisą ubezpieczeniową od nieuczciwych reżimów, ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta z niego w związku z dewaluacją ich walut krajowych.
Podczas wywiadu dla CNBC, Wood określił Bitcoin jako zabezpieczenie przed dewaluacją i utratą siły nabywczej i bogactwa, podkreślając, że masowa adopcja cyfrowego aktywa sygnalizuje ucieczkę do bezpieczeństwa w różnych częściach świata.
Polisa ubezpieczeniowa przeciwko nieuczciwym reżimom
W ciągu ostatnich kilku miesięcy kilka walut fiducjarnych straciło na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ kraje zmagają się ze szczytem inflacji. Niektóre z nich to nigeryjska naira, która straciła ponad 50% swojej wartości, oraz egipski funt, który stracił na wartości około 40%.
Inne waluty to peso argentyńskie, jen japoński, lira turecka, funt libański i rupia pakistańska. Swobodny spadek tych walut spowodował, że BTC osiągnął nowe szczyty wszechczasów w stosunku do nich na długo przed zarejestrowaniem nowego szczytu w stosunku do USD.
Wood uważa, że te dewaluacje walut i przepływy na rynek spot Bitcoin ETF były powodem dramatycznego wzrostu BTC w ciągu ostatnich kilku tygodni. Użytkownicy uznali kryptowalutę za zabezpieczenie przed niekorzystną polityką pieniężną i zdecydowali się przechowywać w nim swoje pieniądze.
“Myślę, że jest to ucieczka do bezpieczeństwa, wierzcie lub nie, mająca miejsce. Zabezpieczenie przed dewaluacją. Zabezpieczenie przed utratą siły nabywczej i bogactwa… Myślę, że jest to polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieuczciwych reżimów lub po prostu okropnej polityki fiskalnej i monetarnej” – powiedział założyciel Ark Invest.
Brak ryzyka kontrahenta
Wood wyjaśniła ponadto, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Bitcoin gwałtownie wzrósł podczas tradycyjnego kryzysu finansowego. Przytoczyła kryzys bankowy w Stanach Zjednoczonych z marca 2023 r., kiedy to upadły banki regionalne, a BTC wzrósł o około 40%.
Między marcem a kwietniem ubiegłego roku około czterech amerykańskich instytucji pożyczkowych, w tym Silvergate i Signature Bank, zamknęło swoje usługi po runach bankowych, które spowodowały gwałtowny odpływ depozytów. Podczas gdy akcje poobijanych instytucji finansowych mocno spadły, BTC poruszał się w przeciwnym kierunku, odnotowując znaczne zyski, mimo że rynek kryptowalut cierpiał na bóle cyklu niedźwiedzia.
Dyrektor generalny Ark Invest powiedział, że takie zdarzenie pokazuje, że BTC nie ma ryzyka kontrahenta i jest zarówno aktywem typu risk on, jak i risk off.