Bitcoin spadł z wielotygodniowego szczytu na poziomie 70 000 USD do poniżej 60 000 USD w ciągu niespełna siedmiu dni.
Wiecznie niestabilny rynek kryptowalut został w tym tygodniu po raz kolejny uderzony z różnych stron, ale większość z nich może być tak naprawdę związana ze Stanami Zjednoczonymi.
Oto niektóre z możliwych powodów spadku BTC o dziesięć tysięcy USD od poniedziałku do niedzieli rano.
Słaba gospodarka USA
Tydzień rozpoczął się od szczytu, ponieważ cena Bitcoina osiągnęła w poniedziałek 3 000 USD i dotknęła 70 000 USD po raz pierwszy od początku czerwca. Nastąpiło to zaledwie dzień po wystąpieniu Donalda Trumpa na konferencji BTC 2024 w Nashville, gdzie złożył on kilka wielkich obietnic, takich jak stwierdzenie, że zwolni przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera pierwszego dnia urzędowania.
Będąc pro Bitcoin i kryptowalutom teraz, jego słowa miały pozytywny wpływ na cały rynek, ale to było krótkotrwałe. Później, w poniedziałek, BTC spadł o cztery tysiące, a jego spadek utrzymał się do końca tygodnia. W rzeczywistości kryptowaluta spadła do 62 200 USD w piątek wieczorem po tym, jak Stany Zjednoczone opublikowały lipcowy raport o zatrudnieniu.
Sugerował on, że największa gospodarka świata może być w bardziej niepokojącym stanie, niż wielu sądziło, ponieważ stopa bezrobocia osiągnęła poziom 4,3% – najwyższy od października 2021 roku. Wall Street zareagowała natychmiastowymi spadkami cen, podobnie jak kryptowaluty.
Jednak BTC i altcoiny nadal spadały w weekend ze względu na możliwość handlu nimi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Największe cyfrowe aktywo spadło do 3-tygodniowego dołka na poziomie nieco poniżej 60 000 USD, tracąc w ten sposób ponad dziesięć tysięcy w mniej niż tydzień.
Następny ruch Fed
Jak wspomniano powyżej, wymienione powody są całkowicie związane z USA. W tym przypadku skupimy się na tamtejszym banku centralnym i jego oczekiwanym w szczytowym momencie kolejnym ruchu.
Na początku tego tygodnia Bank Anglii obniżył stopy procentowe w kraju o 0,25 punktu bazowego w pierwszej obniżce od czasu pandemii. Tym samym brytyjski bank centralny dołączył do innych znanych instytucji, takich jak EBC i Bank Kanady, obniżając stopy procentowe.
Jednak amerykańska Rezerwa Federalna nadal odkłada takowy ruch, a stopy znajdują się na wieloletnim szczycie od 5,25% do 5,50%. Presja na przewodniczącego Fed Jerome’a Powella wciąż jednak rośnie, ponieważ senator Demokratów Elizabeth Warren wezwała go do anulowania planów wakacyjnych i obniżenia stóp już teraz, zamiast czekać na wrzesień, kiedy to większość ekspertów uważa, że obniżka nastąpi.
Niższe stopy procentowe są ogólnie zauważalne jako korzystne dla ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty, ponieważ sprawiają, że pożyczki są tańsze. Tak więc niepewność co do kolejnego ruchu Fed może być jednym z powodów, dla których niektórzy inwestorzy zdecydowali się powodować opuszczenie rynku kryptowalut, przynajmniej na razie.
Odpływy z funduszy ETF
Dwa wyżej wymienione powody są ze sobą ściśle powiązane. Doniesienia o słabej gospodarce USA i niepewność co do działań Rezerwy Federalnej odstraszyły niektórych inwestorów, zwłaszcza tych większych – tych, którzy mają tendencję do korzystania z funduszy ETF w celu uzyskania ekspozycji na kryptowaluty.
Jak poinformowano w sobotę, odpływy z funduszy ETF typu spot Bitcoin gwałtownie wzrosły do prawie 240 mln USD w piątek – najwięcej od około trzech miesięcy. Wypłaty z ETF-ów Ethereum utrzymywały się na minusie drugi tydzień z rzędu.
Przepływy ETF udowodniły w przeszłości, że mogą mieć natychmiastowy wpływ na cenę BTC, zwłaszcza odpływy. W związku z tym mogą one być głównym powodem spadku aktywów do i poniżej 60 000 USD.