
Mężczyzna z południowej Kalifornii odsiedzi dwa lata więzienia za nielegalną działalność kryptograficzną.
Kais Mohammad – mieszkaniec hrabstwa Orange – spędzi następne 24 miesiące w więzieniu federalnym za prowadzenie nielegalnej usługi bankomatu BTC. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że mężczyzna przetworzył do 25 milionów dolarów, z czego część w imieniu podejrzanych o przestępstwa.
Za kratami
W 2020 r. Kais Mohammad, znany również jako „Superman29”, przyznał się do postawionych mu zarzutów prowadzenia nieautoryzowanej działalności w zakresie przesyłania pieniędzy, prania pieniędzy i nieutrzymywania skutecznego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Sędzia Josephine Staton z Centralnego Dystryktu Kalifornii skazała 39-letniego mężczyznę na spędzenie kolejnych dwóch lat w więzieniu – donieśli niedawno urzędnicy amerykańscy .
Według amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, Mohammad był odpowiedzialny za nielegalną działalność w zakresie usług walut cyfrowych – Herocoin – od grudnia 2014 r. do listopada 2019 r. W tym okresie oferował usługi wymiany bitcoinów na gotówkę, pobierając opłaty do 25 procent – znacznie powyżej zwykłej stawki rynkowej.
Dochodzenie wykazało, że Mohammad reklamował usługi Herocoin w Internecie, twierdząc, że może wymienić do 25 000 USD za kryptowaluty. Następnie pod pseudonimem „Superman29” spotykał się prywatnie ze swoimi klientami – niektórzy z nich byli przestępcami – w celu świadczenia usługi, ale nigdy nie kwestionował źródła ich funduszy.
Władze amerykańskie przyznały, że uruchomiły tajnych agentów, którzy zwrócili się do banitów o jego usługi. Powiedzieli mu, że ich pieniądze pochodzą z prostytucji, handlu ludźmi i działalności w ciemnej sieci, ale Mohammad nadal robił z nimi interesy i wymieniał kryptowaluty.
Oprócz dwóch lat, które musi spędzić za kratkami, „Superman 29” zgodził się również przekazać władzom ponad 17 bankomatów BTC, 18,5 BTC, 222,5 ETH i 22 820 dolarów w gotówce.
Inne kary za oszustwa kryptograficzne
Wspomniany wcześniej Kais Mohammad nie jest jedyną osobą, która obejrzy celę więzienną od środka.
Jednym z najbardziej znanych skandali w tym roku była turecka platforma handlowa Thodex. Według władz, dyrektor generalny giełdy kryptograficznej rzekomo oszukał swoich użytkowników i uciekł z kraju ze znaczną częścią swoich funduszy.
Jednak urzędnicy w Turcji wysłali do więzienia sześciu członków oskarżonych o udział w aferach kryminalnych. Co ciekawe, dwóch podejrzanych to brat i siostra Faruka Fatiha Özera – założyciela i dyrektora generalnego platformy.
Wspomniane osoby jako pierwsze trafiły do więzienia po tym, jak wiele innych osób zostało zwolnionych w poprzednich tygodniach z powodu braku dowodów. Mimo to turecki rząd zapewnił, że dokłada wszelkich starań, aby schwytać szefa platformy przestępczej – Özera – ponieważ szukają go w czterech różnych krajach:
Kiedy zostanie złapany z czerwoną kartką, mamy umowy ekstradycyjne z dużą częścią tych krajów. Jeśli Bóg pozwoli, zostanie schwytany i wróci.
Krypto-entuzjasta od 2017 roku. Inwestor, trader. Tworzyłem i współpracowałem z różnymi projektami w branży kryptowalutowej pozyskując doświadczenie u źródeł. Obecnie współpracuję ze światowym serwisem krypto-niusowym Beincrypto. W międzyczasie tworzę Coinspector, wnosząc wartościowy kontent oraz analizy techniczne kryptowalut.