Bitcoin spada po tym, jak bank centralny Turcji zakazał jego używania

Minęło kilka dobrych miesięcy dla Bitcoina, a największa na świecie kryptowaluta, trafiła na szczyt listy w niecałe 48 godzin temu. A jednak, pomimo takiej upartości, BTC padł ofiarą korekt po dramatycznej decyzji Banku Centralnego Turcji.

Źródło: 
BTC / USD na TradingView

Według Resmi Gazette, oficjalnego dziennika tego kraju, Bank Centralny Republiki Turcji nałożył zakaz, posiadaczom kryptowalut, wykorzystujących ich cyfrowe aktywa do płatności. Uniemożliwił również dostawcom płatności, dodawanie środków do ich portfeli cyfrowych opartych na kryptowalutach.  W niezwykle istotnym ustawodawstwie Centralny Bank Turcji (CBRT) stwierdził, że kryptowaluty i inne tego rodzaju aktywa cyfrowe oparte na technologii rozproszonej księgi nie mogą być używane, bezpośrednio lub pośrednio, jako instrumenty płatnicze od 30 kwietnia.

„Dostawcy usług płatniczych nie będą w stanie rozwijać modeli biznesowych w taki sposób, aby aktywa kryptograficzne były wykorzystywane bezpośrednio lub pośrednio w świadczeniu usług płatniczych i emisji pieniądza elektronicznego i nie będą w stanie świadczyć żadnych usług związanych z takimi modelami biznesowymi”.

W tym miejscu należy zauważyć, że chociaż banki są wyłączone z przepisów. To oznacza, że ​​użytkownicy mogą nadal wpłacać liry tureckie na giełdy kryptowalut za pomocą przelewów bankowych ze swoich rachunków bankowych. Dostawcy płatności nie będą w stanie świadczyć usług wpłat lub wypłat dla kryptowalut.

Dostawcy płatności i portfele cyfrowe są szeroko wykorzystywane w Turcji do przesyłania funduszy fiducjarnych na giełdy kryptowalut i odwrotnie. Słabnący turecki lir i presja inflacyjna również pchała w górę popyt na kryptowaluty. Niedawno Binance nawiązało współpracę z lokalnym dostawcą płatności Papara po tym, jak po raz pierwszy weszła na rynek turecki, aby zapewnić lirę on-ramp dla kilku różnych kryptowalut. Nawet członek Ripplenet, KFH, uruchomił płatności transgraniczne do Turcji.

To nowe rozporządzenie oznacza, że ​​użytkownicy mają dwa tygodnie na rozliczenie swoich sald, jeśli używają wyłącznie dostawców płatności jako bramek fid-to-crypto. CBRT stwierdziło, że zakaz był motywowany brakiem „regulacji władz centralnych” i „mechanizmów nadzoru” dla kryptowalut i innych podobnych aktywów cyfrowych. Ponadto bank centralny dodał:

 „Wśród innych zagrożeń kryptowaluty„ mogą powodować nieodzyskiwalne straty dla stron transakcji z powodu braku regulacji ”.

Paypal też nie mógł

Historycznie rzecz biorąc, rząd turecki zawsze ściśle kontrolował ekosystem płatności. W 2016 r. Turcja zakazała płatności PayPalowi dla głównego globalnego dostawcy płatności. W zeszłym miesiącu tureckie Ministerstwo Skarbu i Finansów ogłosiło zamiar monitorowania ekosystemu kryptograficznego i współpracy z Bankiem Centralnym, Agencją Regulacji i Nadzoru Bankowego oraz Radą Rynków Kapitałowych w celu regulacji kryptowalut.

Turecki ekosystem kryptowalut i blockchain przywitał rok 2020 z dużymi ambicjami i mocnymi osiągnięciami z 2019 r., Który był najlepszym rokiem w historii pod względem przyjęcia. BtcTurk, wiodąca lokalna giełda kryptowalut, ogłosiła w sierpniu, że na platformie handluje ponad 1 milion użytkowników.

To zmienna aktywność liry tureckiej przyciągnęła uwagę światowych rynków w 2020 r. I przyczyniła się do popularności tej klasy aktywów w kraju. W rzeczywistości, zgodnie z raportem „Cryptocurrency Research Report”, liczba właścicieli kryptowalut w Turcji wynosi ponad 2,4 miliona, czyli około 3% populacji.

Źródło:AMBCrypto

Udostępnij w social mediach:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.