Terra zbliża się do zera, Do Kwon obiecuje powrót do normy

Do Kwon, dyrektor generalny Terraform Labs przedstawił awaryjny plan ochrony Terry. Takie ogłoszenie niewiele jednak pomogło w przywróceniu wiary w upadek ekosystemu.

W ciągu ostatnich kilku dni LUNA straciła na wartości ponad 30 mld USD. Obecnie jej cena wynosi 0,2 USD. Oznacza to spadek o prawie 96% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Propozycja naprawy

Do Kwon zaproponował społeczności Terra plan ratowania. Mimo to, LUNA w dalszym ciągu ulega znacznemu spadkowi. Dyrektor generalny odniósł się do ciągłych problemów Terra w środowej burzy na Twitterze. Zaoferował rozwiązanie dla problematycznej sieci. “Jestem zdecydowany współpracować z każdym z was, aby przetrwać ten kryzys, a my wybudujemy z tego wyjście. Razem.” – napisał Kwon.

Kwon powiedział, że podaż algorytmicznych stablecoinów jest zasysana przez system podwójnych tokenów Terra, dlatego UST mierzy się z wartością poniżej docelowego peg 1 USD. “Koszt absorpcji tak wielu stablecoinów w tym samym czasie rozciągnął spread swap na łańcuchu do 40%, a cena LUNY dramatycznie spadła, absorbując arbitraże” – napisał. Dodał przy tym, że “jedyną drogą naprzód będzie wchłonięcie podaży stablecoinów, które chcą wyjść”.

Ekosystem firmy Terra zbudowany jest wokół ścisłego powiązania między jej zmiennym tokenem LUNA a algorytmicznym stablecoinem UST. Użytkownicy Terra mogą albo spalić LUNA o wartości 1 USD, aby otrzymać 1 UST, albo spalić 1 UST, aby otrzymać LUNA o wartości 1 USD. Zachęca to arbitrażystów do utrzymywania stabilnej ceny UST, co oznacza, że powinna ona stale oscylować wokół 1 USD.

W ciągu ostatniego roku Terra odniosła wiele sukcesów, ale ostatnie dni były najbardziej stresujące. LUNA i UST spadły w tym tygodniu po początkowym spadku w okolicach 0,98 USD w weekend, ponieważ zaufanie inwestorów do inicjatywy maleje. UST jest obecnie notowany na poziomie 0,55 USD.

Propozycja – przyspieszenie procesu mintowania LUNA

Aby pomóc UST w powrocie na swoją pozycję, Kwon zatwierdził poprawkę, która zwiększy dzienną zdolność mintowania Terry. 56,66% głosujących, reprezentujących ok. 78,4 mln tokenów LUNA, głosowało na forum zarządzania Terry za propozycją zwiększenia zdolności mintowania do 1,2 mld USD (43,34% głosujących wstrzymało się od głosu).

Jeśli plan zostanie wprowadzony w życie, pozwoli inwestorom UST sprzedawać swoje udziały poprzez mintowanie LUNA w szybszym tempie niż obecnie (obecna zdolność wynosi 293 mln USD). Oznacza to jednak, że w najbliższej przyszłości LUNA może znaleźć się pod większą presją sprzedaży. We wniosku zwrócono uwagę na potencjalną presję i przedstawiono koncepcję, że LUNA może ostatecznie ustabilizować się, gdy UST powróci do poziomu 1 USD. Jak czytamy:

“Zezwolenie na bardziej efektywne spalanie UST i wybijanie LUNA, w krótkim okresie spowoduje presję na cenę LUNA, ale będzie skutecznym sposobem na przywrócenie UST do peg, co ostatecznie ustabilizuje cenę LUNA”.

Według Kwona, realizacja tej propozycji wiązałaby się ze znacznymi kosztami dla posiadaczy UST i LUNA. Wskazał jednak, że również inne propozycje zostaną omówione na forum Terra.

O obecnej sytuacji na rynku kryptowalut, możesz przeczytać w naszym artykule: link.

Udostępnij w social mediach: