Terra 2.0: oto, co muszą wiedzieć posiadacze LUNA

Terra 2.0 jest oficjalnie w przygotowaniu. W związku z trwającym zrzutem, oto wszystko, co powinni wiedzieć posiadacze LUNA.

W ciągu ostatnich kilku tygodni światem kryptowalut wstrząsnął nagły upadek ekosystemu Terra. Po tym, jak jego algorytmiczny stablecoin (UST) stracił parytet dolara, wszystko się załamało, pozostawiając wielu inwestorów z niczym, ponieważ LUNA dosłownie spadła do 0 USD.

Teraz społeczność zagłosowała i zaakceptowała propozycję, która zasadniczo widziałaby rozwidlenie nowego łańcucha, ale z wieloma zmianami.

Szybkie podsumowanie

9 maja algorytm stablecoin zbudowany na protokole Terra i siła napędowa całego ekosystemu – UST – straciła swój peg. Kilka dni później jego cena wynosiła już około 0,30 USD – aż o 70% poniżej zamierzonej wartości 1 USD.

Ze względu na sposób działania algorytmu zapewniło to ogromną możliwość arbitrażu, w której inwestorzy mogli wymienić 1 UST (handlując poniżej 1 USD) na 1 USD LUNA. Projekt ten miał na celu zniszczenie UST i zmniejszenie jego podaży, co z kolei powinno zwiększyć jego wartość. Jednak presja na sprzedaż była ogromna, a UST nigdy nie zbliżył się do poziomu 1 dolara.

Umożliwiło to handlowcom wydrukowanie LUNA w nadmiarze, tworząc ogromną podaż ponad 6 bilionów LUNA w ciągu kilku dni. Nie trzeba dodawać, że ten rodzaj ekspansji podaży w tak krótkim czasie bez możliwości jej wchłonięcia doprowadził do nieuniknionego – cena LUNY spadła do 0 USD.

Cały ekosystem Terra został zniszczony i miliardy zniknęły z rynku w niecały tydzień w wydarzeniu, które na zawsze odbije się echem w komnatach historii kryptowalut.

Narodziny Terra 2.0: tym razem bez Algorytmicznych Stablecoinów

Argumentując, że „Terra to nie tylko UST”, założyciel protokołu i dyrektor generalny – Do Kwon – wymyślił plan odrodzenia. Nie wchodząc w szczegóły, jak plan zmienił się w ciągu kilku tygodni, społeczność Terra i walidatorzy głosowali i zaakceptowali propozycję, a ton został nadany.

Głosowanie na ostateczną propozycję zakończyło się 25 maja. 65,5% głosujących zaaprobowało propozycję, 20,98% wstrzymało się od głosu, a 13,20% odrzuciło ją.

Nazywany Terra Ecosystem Revival Plan 2, plan ma na celu stworzenie nowej sieci Terra, która nie będzie miała algorytmicznego stablecoina. Stary łańcuch będzie nosił nazwę Terra Classic, a jego LUNA będzie nosił oznaczenie LUNC. Token nowej sieci będzie nosił nazwę LUNA.

W chwili pisania tego tekstu wiele giełd potwierdziło wsparcie dla projektu. Obejmują one:

 • Huobi
 • Kucoin
 • Bittrue
 • FTX
 • Bitfinex
 • Gate.io
 • Bybit
 • Binance

Komentując sprawę, wiodąca giełda pod względem wolumenu obrotu – Binance – stwierdziło :

Społeczność Terra właśnie oddała głos na „Rebirth Terra NETwork”. Ściśle współpracujemy z zespołem Terra nad planem powrotu do zdrowia, dążąc do zapewnienia poszkodowanym użytkownikom Binance możliwie najlepszego leczenia. Czekajcie na dalsze aktualizacje.

Podsumowując, wniosek zawiera również szczegółowe informacje na temat najważniejszych twórców aplikacji w ekosystemie, a także sposobu, w jaki LUNA będzie dystrybuowana wśród stakerów LUNA classic, posiadaczy, posiadaczy pozostałości UST i twórców aplikacji.

LUNA Airdrop: ile dostaniesz?

Niewątpliwie jednym z najgorętszych tematów jest nadchodzący airdrop LUNA i sposób jego dystrybucji wśród posiadaczy tokenów LUNC.

Podsumowując, tak wygląda dystrybucja:

 • Pula społeczności – 30%
 • Posiadacze LUNA przed atakiem: 35%
 • Posiadacze aUST przed atakiem – 10%
 • Po ataku posiadacze LUNA – 10%
 • Posiadacze UST po ataku – 15%.

Ponadto portfel Terraform Labs (TFL) zostanie usunięty z białej listy dla zrzutu, co ma na celu uczynienie „Terra siecią w pełni należącą do społeczności”.

Wszystkie tokeny będą miały początkowe odblokowanie i harmonogram nabywania uprawnień, który jest inny w oparciu o wcześniej ustalony zestaw kryteriów. Można go znaleźć tutaj.

Udostępnij w social mediach: