Rząd USA zajął się Binance, Coinbase, Kraken, KuCoin, Tornado Cash, Ripple i wieloma innymi.
Z biegiem czasu rząd Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem swoich agencji regulacyjnych, wniósł sprawy przeciwko kilku firmom kryptowalutowym, domagając się zgodności ich produktów i usług.
Chociaż lista jest obszerna, niektóre przypadki wyróżniały się, takie jak pozwy przeciwko zdecentralizowanym protokołom, takim jak Uniswap, platformom mieszania kryptowalut, takim jak Tornado Cash, oraz dużym firmom, takim jak Binance i Coinbase.
USA walczy z kryptowalutami
Walka rządu USA z podmiotami kryptowalutowymi stała się w zeszłym roku bardziej intensywna. W ciągu 48 godzin na początku czerwca Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Binance i Coinbase, największe giełdy kryptowalut na świecie i w kraju. Zarzuty wobec podmiotów były podobne: brak rejestracji jako brokerzy, krajowe giełdy papierów wartościowych, agencje rozliczeniowe i naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych.
Dwa miesiące po pozwach Binance i Coinbase, Departament Sprawiedliwości (DOJ) postawił zarzuty współzałożycielom Tornado Cash, oskarżając ich o pranie ponad 1 miliarda dolarów wpływów z działalności przestępczej. Było to rok po tym, jak Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych nałożyło sankcje na mikser kryptowalutowy za jego powiązania z grupami cyberprzestępczymi.
Pod koniec ubiegłego roku SEC pozwała giełdę kryptowalut Kraken w związku z tymi samymi zarzutami, które postawiła Binance i Coinbase. Mniej więcej w tym samym czasie Departament Sprawiedliwości oskarżył Binance i jego założyciela, Changpenga Zhao (CZ), o umyślne naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej. W sprawie tej giełda kryptowalut zapłaciła grzywnę w wysokości 4,3 miliarda dolarów, podczas gdy CZ zrezygnował z roli CEO z karą w wysokości 50 milionów dolarów.
Wojna przeciwko DeFi
W marcu 2024 r. DOJ oskarżył giełdę kryptowalut KuCoin i jej założycieli o naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej i prowadzenie nielicencjonowanej działalności w zakresie przesyłania pieniędzy.
W zeszłym miesiącu SEC złożyła zawiadomienie o zamiarze pozwania Uniswap Labs, firmy stojącej za największą zdecentralizowaną giełdą kryptowalut Uniswap, z powodów, które nie zostały jeszcze ujawnione. Mniej więcej w tym samym okresie firma Consensys, zajmująca się technologią oprogramowania blockchain, otrzymała od agencji zawiadomienie Wells, sygnalizujące zamiar podjęcia działań egzekucyjnych przeciwko firmie w związku z naruszeniem przepisów dotyczących papierów wartościowych za pośrednictwem portfela MetaMask.
W tym samym miesiącu Departament Sprawiedliwości aresztował i oskarżył założycieli skoncentrowanego na prywatności portfela bitcoinowego Samourai, oskarżając ich o umożliwienie wyprania ponad 100 milionów dolarów. W chwili pisania tego tekstu usługi portfela zostały zamknięte, a jego strony internetowe zostały zajęte. Ponadto Departament Sprawiedliwości niedawno aresztował wczesnego inwestora BTC Rogera Vera, popularnie znanego jako Bitcoin Jesus, za rzekome uchylanie się od płacenia podatków w wysokości do 50 milionów dolarów.
Tymczasem jedną z niezwykłych spraw w branży jest pozew SEC przeciwko Ripple, który pomógł społeczności kryptowalut wyjaśnić papiery wartościowe aktywów kryptograficznych.