Staking Ethereum obniży zużycie energii o 99%

Zużycie energii przez Ethereum spadnie dramatycznie w miarę przechodzenia od wydobycia do stakowania.

Według nowego posta na blogu Carla Beekhuizena z Fundacji Ethereum, Ethereum zmniejszy zużycie energii o 99,95% po przejściu na PoS.

Ile mniej energii zużyje ETH?

Beekhuizen oszacował, że 87 000 stakerów domowych zużywa około 100 W energii, co daje łącznie 1,64 megawata. Ponadto istnieje kolejnych 52,700 giełd i usług powierniczych, które zużywają około 100 W na 5,5 walidatorów, co daje w sumie 0,98 megawata.

Opierając się na tych szacunkach, Beekhuizen twierdzi, że ETH zużyje około 2,62 megawata po przejściu na dowód stawki.

Beekhuizen dodał, że szacunki te mogą być zbyt duże. Zauważył, że jego osobista konfiguracja obstawiania została zoptymalizowana do wykorzystania 15 W, podczas gdy niektóre usługi obstawiania zużywają zaledwie 5 W na walidator.

Oznacza to, że Ethereum nie będzie już zużywać ekwiwalentu energii kraju lub nawet miasta. Zamiast tego jego całkowite zużycie będzie porównywalne z małym miasteczkiem, które zawiera około 2100 domów.

Ponadto Beekhuizen zwrócił uwagę na fakt, że sieć PoS Ethereum będzie około 7000 razy bardziej energooszczędna niż Bitcoin, jak widać na poniższym wykresie:

Za pośrednictwem Fundacji Ethereum

Stakowanie zużywa trochę energii

Chociaż oczekiwano takiego zmniejszenia zużycia energii, Fundacja Ethereum wyraźnie stara się zachować przejrzystość, wskazując, że węzły typu „proof-of-hill” zużywają trochę energii.

Ale w przeciwieństwie do systemu wydobywczego, na którym obecnie opiera się ETH, uczestnicy stakingu nie będą konkurencyjnie wykorzystywać energii, aby odkryć blok. Zamiast tego wykrywanie bloków będzie oparte na ilości ETH, którą użytkownik postawił, wraz z różnymi powiązanymi czynnikami.

Wiadomość jest szczególnie istotna w świetle decyzji Tesli o rezygnacji z płatności Bitcoin , ponieważ wydobywanie bitcoinów wymaga dużych ilości energii. Nie jest jasne, czy firma rozważa ETH.

Udostępnij w social mediach: