Rosja nie zakaże kryptowalut

Bank Centralny Rosji jeszcze niedawno proponował całkowity zakaz kryptowalut, jednak nastąpiła zmiana planów.

Rząd rosyjski zainicjował teraz tworzenie mapy drogowej, która będzie odpowiedzialna za wprowadzenie ograniczeń na kryptowaluty.

Ta mapa drogowa w pewien sposób ułatwi przyjęcie z odpowiednim ograniczeniem kryptowalut, co pomoże utrzymać niestabilność finansową na dystans. Mapa drogowa została zatwierdzona przez rząd rosyjski i zostanie przedstawiona opinii publicznej do końca tego roku. Ta decyzja o wprowadzeniu mapy drogowej jest sprzeczna z wezwaniem Banku Rosji do wprowadzenia całkowitego zakazu kryptowalut.

Członkowie grupy roboczej pochodzą z ministerstw finansów, cyfryzacji, a nawet spraw wewnętrznych, a także z banku centralnego, FSB i departamentu służb bezpieczeństwa. Wicepremier Dmitry Chernyshenko zatwierdził mapę drogową dla kryptowalut.

Ta mapa drogowa ma na celu zapewnienie ram regulacyjnych, w których rynek kryptowalut będzie działał. Nie chce zakazać kryptowalut, ale zamiast tego zamierza skupić się na bieżących naruszeniach, których doświadcza branża. Ma zamiar także śledzić funkcjonowanie różnych platform kryptowalutowych.

Co dokładnie obejmują te przepisy?

Bank centralny, poprzez tę mapę drogową, wierzy w posiadanie regulacyjnych i restrykcyjnych ram dla kryptowalut. Ta zmiana stanowiska następuje po tym, jak Putin nalegał na osiągnięcie konsensusu w tej sprawie.

Zgodził się nawet i przyznał, że chociaż kryptowaluty niosą ze sobą pewne ryzyko, które wynika głównie z niestabilnej natury aktywów, wydobycie kryptowalut zapewnia narodowi wiele przewagi konkurencyjnej.

Ponieważ Rosja ma tę przewagę, że jest w stanie zapewnić tanią energię elektryczną, nadal pozostaje trzecim co do wielkości krajem wydobywającym kryptowaluty.

Bank centralny nie stoi nam na drodze do postępu technicznego i podejmuje niezbędne wysiłki w celu wprowadzenia najnowszych technologii w tym obszarze działalności.

– zapewnił Putin.

Przede wszystkim organ regulacyjny sugeruje posiadanie funkcji Know Your Customer (KYC). Również przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy dla różnych platform kryptowalutowych. Ponadto, platformy kryptowalutowe będą miały określony status regulacyjny, aby zwiększyć świadomość, obowiązkowy organ nadzorujący i surowe kary dla tych, którzy nie przestrzegają zasad i przepisów.

Inne kluczowe aspekty rozporządzenia

Jedną z najbardziej istotnych cech ram regulacyjnych jest to, że pośrednictwo w handlu kryptowalutami będzie prowadzone wyłącznie za pośrednictwem wszystkich rosyjskich organizacji bankowych. W celu wdrożenia tej zmiany, Bank Centralny może powstrzymać inne zagraniczne giełdy kryptowalutowe od działania w Indiach.

Zgodnie z podanym przybliżonym harmonogramem wydarzeń, do 22 maja rząd rosyjski będzie się przyglądał systemowi kontroli zgodności. Ten konkretny etap będzie obejmował prace wokół atrybutów i funkcjonalności systemu kontroli zgodności. Do końca listopada natomiast, (FATF) Financial Action Task Finance ds. prania pieniędzy wprowadzi system regulacji.

Udostępnij w social mediach: