Ripple zyskuje przewagę nad SEC? Nowe dowody mogą sprzyjać XRP

Walka prawna między firmą płatniczą Ripple a amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) trwa. W drugim roku funkcjonowania nowo wydane dokumenty mogą zapewnić firmie płatniczej przewagę nad Komisją.

Od grudnia 2020 r. regulator oskarżył firmę i dwóch jej kierowników o oferowanie niezarejestrowanego zabezpieczenia, tokena XRP. Kiedy rozpoczęła się batalia prawna, wydawało się to jednostronne na korzyść SEC. Ale czas wydaje się działać na korzyść firmy płatniczej.

Według Eleanor Terret, dziennikarki z Fox Business i Jamesa K. Filana, byłego prokuratora federalnego, który uważnie śledził sprawę, dwie notatki datowane na 2012 r. mogą rzucić nowe światło na sprawę. Z dokumentów wynikało, że XRP przeprowadził wówczas analizę prawną tokena XRP.

Analiza została przeprowadzona przez Perkins Coie, międzynarodową firmę prawniczą z siedzibą w USA, specjalizującą się w sporach gospodarczych, doradztwem prawnym, własności intelektualnej. Z takimi klientami jak Google, Amazon i Facebook. Pierwsze z tych memorandów nosi datę 8 lutego 2021 r.

W tym czasie Chris Larsen i Jen McCaleb, współzałożyciele Ripple, pracowali nad rozwojem zdecentralizowanej sieci. Ta będzie znana jako Ripple Network i jej bazowy token, zwany Ripple Credits na wczesnym etapie. Według pierwszego raportu, Filan twierdził, że XRP zostałby sklasyfikowany jako zabezpieczenie.

Dlatego firma zmieniła swój biznesplan i poprosiła Perkins Coie o drugą analizę dostarczoną w październiku 2012 r. Drugi dokument był optymistyczny i stwierdzał, że token “nie powinien być uważany za papiery wartościowe”, ale wspominał o potencjalnych zagrożeniach, jak powiedział Filan: że SEC może się różnić 

James Filan uważa, że notatki pokazują, że firma zamierza przestrzegać przepisów, i oceniała potencjalne ryzyko 5 lat przed tym, zanim zasoby cyfrowe stały się istotne dla amerykańskiego organu regulacyjnego. Ekspert prawny dodał: “Wydaje mi się, że Ripple był bardzo proaktywny co jest bardzo ważne.  pewnością w tych notatkach nie ma nic, co sugerowałoby, że Ripple postępował lekkomyślnie lub ignorował jakiekolwiek istotne ryzyko. W rzeczywistości notatki sugerują coś przeciwnego – że Ripple był ostrożny.

Ripple ma przewagę? CEO przemawia w obronie posiadaczy XRP

Według generalnego radcy prawnego Ripple, Stuarta Alderoty, dokumenty wskazują, że XRP “nie jest kontraktem inwestycyjnym”. W związku z tym dokumenty mogą osłabić sprawę, którą regulator stara się budować od ponad roku. Alderoty dodał następujące informacje do notatek i procesu myślowego firmy w 2012 r.: “Fakt, że Ripple miał dalekowzroczność, aby szukać porady prawnej od wybitnej firmy w 2012 r. – przy braku jasnego orzecznictwa i 5 lat przed tym, jak SEC nawet zaczął mówić o cyfrowych aktywach – powinien być pochwalony”.

Brad Garlinghouse, CEO Ripple i jeden z oskarżony przez SEC, powiedział co następuje w odniesieniu do ostatnich dokumentów,, które wyszły na jaw: “Widzimy, że SEC czekał 8 lat, aby zdecydować, że nie zgadzają się z tą analizą, dziesiątkując tysiące i tysiące posiadaczy XRP (których rzekomo chronią) w procesie.”

Inwestorzy XRP wydają się pozytywnie reagować na ostatnie wydarzenia. Podczas, gdy większe kryptowaluty biją na głowę w niższych przedziałach czasowych, szóste kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej handlowana jest po 0,83 USD z 9% i 9,6% zyskiem odpowiednio w ciągu ostatniego dnia i 7 dni.

Udostępnij w social mediach: