Przewodnik po ekosystemie Binance Smart Chain

Przewodnik po BSC
Coinspector.pl

Binance Smart Chain, czyli BSC, to łańcuch bloków, który działa równolegle do łańcucha Binance z giełdy Binance .

Co to jest Binance Smart Chain?

Sieć Binance, uruchomiona w kwietniu 2019 roku, miała na celu umożliwienie szybkich i zdecentralizowanych transakcji przy jednoczesnej obsłudze dużej liczby transakcji. Jednak, podobnie jak problem z wieloma istniejącymi systemami blockchain, łańcuch nie był zbyt skalowalny. Tutaj do gry wkracza Binance Smart Chain. Jest to równoległy łańcuch bloków, który zapewnia funkcjonalność inteligentnych kontraktów w łańcuchu Binance. 

Binance Smart Chain został po raz pierwszy zaprezentowany w kwietniu 2020 roku, jednak Binance aktywował go 1 września tego samego roku. BSC zostało zasadniczo zaprojektowane w celu połączenia wysokiej przepustowości łańcucha Binance z inteligentnymi kontraktami, a także kompatybilności z EVM lub maszyną wirtualną Ethereum. Należy jednak pamiętać, że BSC może działać normalnie, nawet w przypadku, gdy Binance Chain z jakiegoś powodu się wyłączy. 

BSC wprowadza również nowy mechanizm stakowania dla Binance Coin lub BNB, jednej z najlepszych kryptowalut na całym świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Pomimo faktu, że BSC jest wciąż bardzo nowy, kompatybilność EVM i stakowanie BNB sprawia, że ​​platforma jest jednym z najlepszych miejsc dla programistów do tworzenia innowacyjnych i potężnych aplikacji dApps lub zdecentralizowanych aplikacji. 

Jak działa Binance Smart Chain?

Jak wspomniano wcześniej, Binance Smart Chain jest niezależnym blockchainem, ale został również opracowany jako system uzupełniający do oryginalnego Binance Chain. Dlatego BSC wykorzystuje architekturę dwułańcuchową – w ten sposób użytkownicy mogą z łatwością przenosić zasoby z jednego łańcucha do drugiego. Ta interoperacyjność zapewnia, że ​​Binance Chain ułatwia szybkie transakcje, ponieważ potężne dApps są zbudowane na Binance Smart Chain. 

Jest też algorytm konsensusu używany przez Binance Smart Chain – konsensus Proof-of-Stake znany jako PoSA lub Proof of Staked Authority. W tym mechanizmie uczestnicy obstawiają swój BNB lub Binance Coin, aby zostać walidatorami. BSC osiąga czas blokowania mniejszy niż 3 sekundy dzięki PoSA.

Jeżeli którykolwiek z uczestników BSC zdeklaruje ważny blok, otrzyma opłatę transakcyjną za wszystkie transakcje, z których składa się blok. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości innych protokołów, nie ma dystrybucji blokowej dla świeżo wybitych tokenów BNB. W rzeczywistości BNB nie jest inflacyjny, co oznacza, że ​​jego podaż będzie z czasem maleć, ponieważ zespół Binance regularnie pali monety.

Tokeny BEP-2 i BEP-8 z Binance Chain można wymienić na tokeny BEP-20. BEP-20 to nowy standard tokenów wprowadzony dla Binance Smart Chain, a tokeny BEP-20 wykorzystują te same funkcje, co tokeny ERC-20, który jest najpopularniejszym standardem tokenów Ethereum. Najprostszym sposobem na przeniesienie tokenów z jednego łańcucha do drugiego (na przykład BEP-8 do BEP-20 lub odwrotnie) jest skorzystanie z portfela łańcuchowego Binance.

Dlaczego Binance Smart Chain jest korzystny dla użytkowników?

Ponieważ BSC jest łańcuchem blokowym kompatybilnym z maszyną wirtualną Ethereum, znacznie zwiększa użyteczność zarówno oryginalnego łańcucha Binance, jak i tokena BNB. Dzięki mechanizmowi konsensusu PoSA, ekosystem BSC to taki, w którym posiadacze tokenów BNB, twórcy aplikacji i użytkownicy mogą czerpać korzyści z wysokiej wydajności, nagradzającego łańcucha bloków w innowacyjnym środowisku. 

Ponieważ Binance Smart Chain jest kompatybilny z EVM, może czerpać wsparcie z wielu dostępnych narzędzi Ethereum i dApps. Ten czynnik ułatwia programistom przenoszenie ich projektów z Ethereum. 

Binance uruchomił BSC w momencie, gdy rewolucja DeFi nabierała tempa. Oznacza to, że wraz z uruchomieniem Binance Smart Chain, wiele projektów DeFi i szersza społeczność blockchain może wykorzystać to, co najlepsze, co Binance Chain ma do zaoferowania, wraz z wieloma zaletami BSC, takimi jak funkcjonalność inteligentnych kontraktów i cross -chain interoperacyjność. Wsparcie Binance dla DeFi i innowacji w przestrzeni blockchain jest podkreślone przez 100 milionów dolarów Accelerator Fund , który wprowadzili, aby finansować i uruchamiać nadchodzące projekty DeFi. 

Elastyczny aspekt Binance Smart Chain pozwala na używanie tokenów z wielu różnych łańcuchów w łańcuchu. Na przykład aplikacje zbudowane w oparciu o BSC, takie jak PancakeSwap – umożliwiają użytkownikom bezfunkcyjny handel aktywami, uczestniczenie w zarządzaniu platformą, a nawet farming. 

W jaki sposób BSC zwiększa użyteczność Binance Coin?

BSC umożliwia posiadaczom tokenów BNB uzyskiwanie zysków z Binance Coin poprzez obstawianie (staking), co zwiększa użyteczność tokena. Stawiając BNB na BSC, uczestnicy mogą odgrywać jedną z dwóch ról: walidatora lub delegata.

Algorytm konsensusu PoSA wymaga do działania tylko 21 walidatorów, które zmieniają się codziennie w wyniku trwającego procesu wyborczego. Walidator musi postawić co najmniej 10 000 BNB, a także otrzymać nagrodę w postaci tokenów BNB za swoje usługi.

Z drugiej strony zwykły użytkownik może również uczestniczyć w obstawianiu BSC jako delegator. Ponieważ 10 000 BNB to dość duża kwota, delegator może po prostu wybrać preferowanego walidatora i postawić u niego BNB, aby pomóc mu osiągnąć minimalną kwotę stawki. Delegatorzy mogą postawić swoje BNB kandydatom do walidatorów za pośrednictwem dowolnego z obsługiwanych portfeli w BSC.

Na koniec marca 2021 r. Cena Binance Coin wynosiła około 300 USD, a kapitalizacja rynkowa wynosiła blisko 46 miliardów USD . Zgodnie z prognozami cenowymi BNB na 2021 r. Krypto może wejść w 2022 r. Z wartością ponad 450 USD za monetę.  

Podsumowując, Binance Smart Chain jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się ekosystemów dApp i DeFi, z siecią głównych projektów kryptograficznych już współpracujących z BSC.

Jakie projekty krypto, korzystają z Binance Smart Chain?

Jeszcze przed uruchomieniem głównej sieci Binance Smart Chain wiele dużych projektów kryptograficznych już współpracowało ze społecznością Binance Chain, aby zbudować BSC w potężną platformę blockchain. Współpracownicy BSC reprezentowali szereg branż, w tym dostawców infrastruktury i narzędzi typu blockchain, zdecentralizowanych platform finansowych i dostawców płynności obejmujących wiele łańcuchów. 

Niektóre z bardziej znanych nazw na liście współpracowników BSC to Aave , Swipe , 1inch.exchange , WazirX , DODO , Bounce.finance , Spartan Protocol , Cream , ForTube , DeBank , ChainLink , Band Protocol , Trust Wallet , Ankr , BSCScan , Bitquery.io , MathWallet , MyWish , CertiK , Torus , RenVM ,pNetwork , Thorchain , Ferrum.Network , Alpha Finance i Dapp.Review .

Źródło/tłumaczenie: ITSBlockchain

Udostępnij w social mediach:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.