Portfele giełdowe – szansa czy ryzyko?

Każdy, prędzej czy później staje przed dylematem wyboru portfela kryptowalutowego zadajac sobie pytania: który jest najbardziej bezpieczny? Który będzie najprostszy w obsłudze? Często trudno pogodzić te dwa kryteria, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby podjąć optymalną decyzję.

Portfel kryptowalut – jak działa?

Portfel kryptowalutowy ma za zadanie przechowywać środki i umożliwiać dostęp do sieci blockchain, w której są zapisywane transakcje. Zakładając portfel otrzymujesz dostęp poprzez klucz prywatny, który służy do przesyłania bitcoinów i innych kryptowalut. Klucz prywatny powinieneś posiadać tylko Ty, ponieważ udostępniając go innym, utracisz dostęp do swoich środków! Zapamiętaj zatem branżowe powiedzenie: „Not your keys, not your coins”. Tworząc portfel przypisany zostaje Ci także klucz prywatny, dzięki któremu będziesz przyjmować płatności. Ten klucz nie daje dostępu do portfela.

Portfele kryptowalutowe – który wybrać?

Portfel papierowy

Portfel papierowy tworzysz za pomocą programu generując klucz prywatny, który drukujesz lub zapamiętujesz dzięki specjalnym słowom kluczowym. Możesz go utworzyć za pomocą repozytorium Github, gdzie pobiera się skrypt generujący portfel. Innym sposobem są narzędzia typu Electrum, Armory, Mycelium. Portfel papierowy (tzw. paper wallet) lub pamięciowy (tzw. brain wallet) postrzegany jest jako najbardziej bezpieczny. Ponadto, bezproblemowo przyjmuje płatności, a opłaty podlegają sieci (tzn. zależne są od jej obciążenia, a nie – od opłat giełdy). Z drugiej strony obsługa takiego portfela i sposób wysyłania środków nie należy do najprostszych. Warto wziąć pod uwagę również, że jeśli utracisz klucz prywatny – nie masz możliwości odzyskania środków.

Portfel sprzętowy

Portfel sprzętowy to taki, który zapisywany jest na urządzeniu przypominającym pendrive’a i podłączany jest zwykle do komputera za pomocą USB. Posiada specjalny chip, który umożliwia dostęp do sieci blockchain i zabezpiecza przed dostępem do klucza prywatnego. Najpopularniejszymi, kryptowalutowymi portfelami sprzętowymi są Ledger i Trezor. Do atutów takiego portfela zaliczyć można wygodę, prostszą obsługę i bezpieczeństwo – Twoje środki nie są dostępne dla hakerów, ponieważ portfel ten podłączasz do komputera tylko na czas potwierdzenia transakcji. Niestety trzymając kryptowaluty na portfelu sprzętowym, częściowo powierzasz ich bezpieczeństwo jego producentom. Nie masz też możliwości odzyskania środków po utracie urządzenia. 

Portfele programowe

Portfel programowy to aplikacja webowa, desktopowa lub mobilna. Działa dzięki połączeniu z internetem (tzw. hot wallet). Najpopularniejsze portfele programowe to: Metamask, MyEtherWallet, Exodus. Taki portfel jest prosty w obsłudze, a jego bezpieczeństwo możesz zwiększyć dzięki integracji z portfelem sprzętowym. Jednakże zwróć uwagę na fakt, iż klucze prywatne są zabezpieczane przez urządzenie, na którym portfel został zainstalowany (np. laptop, smartfon) więc istnieje większe ryzyko dostępu hakerów do Twoich kryptowalut.

Portfele giełdowe

Portfel giełdowy generowany jest podczas tworzenia konta na giełdzie. Pozwala on na szybkie i łatwe operacje wpłat i wypłat kryptowalut. Aby zwiększyć bezpieczeństwo środków, możesz ustawić skomplikowane hasło do konta i dwuskładnikową autentykację. Ponadto, giełdy takie jak np. Kanga Exchange oferują możliwość pomnażania kapitału jeśli przechowujesz kryptowaluty na ich portfelu giełdowym. 

Mimo wszystkich tych zalet, portfel giełdowy uważany jest za najmniej bezpieczny. Centralizacja, ataki hakerskie, upadłość giełd, oszustwa, kradzieże, bezprawne zarządzania kapitałem użytkowników – to tylko niektóre z sytuacji, które są przytaczane na obronę tego stanowiska. Do tego na niekorzyść przemawiają opłaty, które zazwyczaj na giełdzie są wyższe niż w przypadku przesyłu między portfelami.

Pasywny dochód dzięki mechanizmowi PoS

Największą, wspomnianą już zaletą przechowywania kryptowalut na giełdach jest możliwość pomnażania kapitału. Na przykład giełda Kanga Exchange, dzięki mechanizmowi Proof of Stake oferuje zysk 11-18% w skali roku! Takiemu mechanizmowi podlegają tokeny KNG, COP, oPLN, czy SD1 i każdy z nich reprezentuje inny rodzaj pomnażania kapitału.

Aby wzbogacić się na złotówkach, należy przelać je na giełdę i zdeponować na specjalnym koncie “PoS liquidity oPLN”. Aktualnie zyski wynoszą około 11% w skali roku, a nagroda wypłacana jest codziennie. Jej wysokość zależy od kilku czynników. Kanga Exchange posiada największą sieć partnerską kantorów kryptowalutowych w Polsce. Aby umożliwić jej płynne obracanie gotówką, wykorzystuje środki użytkowników, którzy złożyli swoje złotówki na PoSie, w zamian za co pomnaża ich kapitał.

A co z bezpieczeństwem? Giełda gwarantuje nietykalność środków przez zespół dzięki odpowiednim procedurom wewnętrznym zapewniającym, że nie ma pojedynczych jednostek, które mogłyby o tym decydować.

Hakerzy? Wyobraź sobie połączenie pierwszego omawianego portfela, który w ramach bezpieczeństwa występuje w zarządzaniu giełdowym. Jest to skuteczny sposób zabezpieczenia przed włamaniem online i dostępem do zdeponowanych środków użytkowników. Warto zwrócić uwagę również na model prowadzenia działalności Kanga Exchange, który jest zaakceptowany przez KNF. W obliczu powyższego można śmiało uznać, że w przypadku niektórych giełd zabezpieczenia są na takim poziomie, że nie ma powodów do obaw przed utratą środków przechowywanych na giełdzie. 

Dobór portfela kryptowalutowego nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osób początkujących. Dbanie o bezpieczeństwo kryptowalut leży nie tylko po stronie producenta portfela czy giełdy, ale również należy do Twoich zadań jako użytkownika. Nawet najlepiej zabezpieczona giełda nie powstrzyma Cię przed udostępnieniem komuś swojego konta, a posiadanie najlepszego portfela sprzętowego nie uchroni Cię przed jego zagubieniem. Dlatego – bądź czujny i nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych, przeanalizuj każdy rodzaj portfela, łącz metody i dywersyfikuj ryzyko!

Roman Majewski w imieniu Kanga Exchange

Udostępnij w social mediach: