Polkadot z nowymi parachainami

W dniu 18 grudnia 2021 r. na Polkadot uruchomiono pięć pierwszych parachainów – Acala, Astar, Clover, Moonbeam i Parallel Finance. Mają wspomóc dalszy rozwój funkcjonującego już systemu.

Jak odnotowano na aukcji, zebrano aż 99 milionów coinów DOT, których wartość na ten okres oszacowano na 2,4 miliarda dolarów. Są to dopiero pierwsze partie parachainów, które przypisywane są dla poszczególnych projektów bazujących na technologii blockchain i które zostały skonstruowane na bazie Polkadot. Takie projekty możemy dostrzec m.in. w branży pożyczek czy DeFi (ang. decentralized finance).

Po 5 letnim okresie intensywnego rozwoju i badania sieci, Polka może poszczycić się uruchomieniem parachainów. Te zostały już przedstawione w początkowej wizji w 2016 r. w “Whitepaper” i gdzie omówiono szczegóły całego procesu, a same parachainy miały być finalnym elementem prawidłowej funkcjonalności systemu. Można więc stwierdzić, że z perspektywy Polkadot, wydarzenie to jest historyczną okazją.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie Polkadot:

Zapewniając zespołom blockchain kilka kluczowych przewag nad alternatywnymi i starszymi technologiami, parachains są kluczowym elementem oryginalnej wizji projektu. Ta wizja ma swoje korzenie w początkach Ethereum. Kiedy założyciel Polkadot i współzałożyciel Ethereum Gavin Wood i inni zaczęli myśleć o tym, jak mogłaby wyglądać wersja Ethereum nowej generacji.

Kolejna partia aukcji już za kilka dni

Sam proces gotowości do uruchomienia parachainów rozpoczął się juz w dniu ogłoszenia przez współzałożyciela Polkadot takiej informacji na konferencji Sub0 online w dniu 13 października 2021 r. Po tej dacie, rozpoczęto publikację harmonogramów pierwszych aukcji.

Jak czytamy dalej w komunkacie Polkadot, kolejna partia aukcji ma wystartować już 23 grudnia 2021 r. Druga natomiast ma zawierać łącznie 6 aukcji, przy czym, zostaną one wprowadzone dopiero parę miesięcy później – 11 marca 2022 r. Co ważne, pojawiła się propozycja, aby każda przyszła aktualizacja rozszerzająca sieć była potwierdzona przez społeczność. To ze strony użytkownika może wydawać się w pełni docenioną i sprawiedliwą metodyką.

Przyjęte założenie przez projekt, czyli wiara w dalszy rozwój metaverse jest z pewnością szansą na dalszy rozwój protokołów. Mają one potencjał do budowania pełnej zdolności systemu do współpracy z innymi łańcuchami bloków.

Aukcje Polkadot można śledzić pod poniższym linkiem: https://parachains.info/auctions/polkadot-6-11 

Udostępnij w social mediach: