Omni chain – przyszłość handlu kryptowalutami

Jedynym sposobem, w jaki DeFi może wykorzystać swój potencjał, jest podejście omni-chain, umożliwiające swobodny przepływ aktywów przez wszystkie platformy.

Obecnie jest praktycznie bezsporne, że zdecentralizowane finanse to „zabójczy przypadek użycia” łańcucha bloków. Całkowita wartość zablokowana w DeFi wzrosła o ponad 3000% w ciągu roku do stycznia 2021 r. W rankingu DApp Radar osiem z 10 najlepszych DApps na Ethereum to DeFi. Uniswap posiada więcej użytkowników niż jakakolwiek inna aplikacja i jest ustawiony na średni dzienny obrót w wysokości 1 miliarda dolarów (w styczniu).

Biorąc pod uwagę wyzwania, które widzimy w przypadku scentralizowanych giełd, nacisk na DeFi nie jest zaskakujący. Scentralizowane platformy oferują ograniczone możliwości pożyczania i obstawiania, a te, które istnieją, zależą od użytkowników, którzy pokładają zaufanie w giełdzie. Podlegają również blokowaniu regionalnemu i cenzurze handlu, cierpią z powodu fragmentacji płynności z powodu rozbieżności w ofercie produktów i mają ograniczony zakres instrumentów.

Dla porównania, użytkownicy DeFi mają teraz dostęp do szeregu opcji pożyczek sieciowych i obstawiania. DeFi jest również odporne na cenzurę, z aplikacjami, które można komponować, które wielu nazywa „pieniędzmi Lego” i które mają prawie nieograniczone możliwości dla różnych typów finansów.

Jednak największą piętą achillesową DeFi jest Ethereum. Im więcej aplikacji gromadzi się na platformie, tym bardziej Ethereum zaczyna pokazywać swoje zużycie jako przestarzałą technologię, która pilnie potrzebuje aktualizacji. Ethereum 2.0 jest obiecujące, ale harmonogram jest odległy, a skalowalność spodziewana jest dopiero w 2022 r. Lub później.

W międzyczasie użytkownicy muszą znosić długie czasy potwierdzeń i, co ważniejsze, wygórowane opłaty, które ograniczają udział DeFi do dużych wydawców i wielorybów. W styczniu średnia opłata transakcyjna wynosiła ponad 10 USD . Kiedy transakcje DeFi opierają się na bardziej złożonych interakcjach inteligentnych kontraktów lub użytkownikach angażujących się w transakcje wieloprotokołowe, koszty te mogą stać się zbyteczne dla wielu osób.

Rośnie zainteresowanie multi-chain DeFi

Częściowo napędzane problemami Ethereum, interoperacyjność i platformy drugiej warstwy stały się ważnym obszarem zainteresowania wielu twórców platform w 2020 roku, co ostatnio zaczęło przynosić owoce kilkoma godnymi uwagi przykładami.

Na przykład, przedsięwzięcie Aave’a w kierunku tokenów niefunkcjonalnych, Aavegotchi, niedawno zdecydowało się na migrację do Matic Network z Ethereum, powołując się na wysokie opłaty transakcyjne. Pod koniec ubiegłego roku Sam Bankman-Fried, założyciel scentralizowanej giełdy FTX, zdecydował się zbudować swój projekt DeFi , Serum, na blockchainie Solana, po uruchomieniu przez platformę mostu interoperacyjności z blockchainem Ethereum. W innym miejscu firma 1inch oparta na Ethereum ogłosiła, że ​​rozszerza się na Near Blockchain, który obsługuje również własny most połączony z Ethereum.

Uzasadnienie jest jasne. Projekty DeFi chcą zachować możliwość współpracy z Ethereum, a platformy, które łączą się z ekosystemem Ethereum, oferują taką możliwość. Ale to podejście nadal ma pewne krytyczne ograniczenia. Ostatecznie promuje scenariusz, w którym wiele łańcuchów bloków jest połączonych mostem z Ethereum, ale nie między sobą. To nie jest prawdziwie interoperacyjny ekosystem blockchain.

Co więcej, zawsze będzie z natury brakować możliwości komponowania, ponieważ model mostu zależy od dwóch oddzielnych platform z własnym łańcuchem bloków. Nadal musi istnieć transakcja pomostowa między dowolnymi dwoma transakcjami tokenowymi po obu stronach.

Omni-chain to jedyna zrównoważona przyszłość DeFi

Obecnie jest tylko dwóch pretendentów do sieci głównej na żywo – Cosmos i Polkadot. Polkadot jest bardzo obiecujący i przyciąga znaczny rozwój ze strony społeczności DeFi. Projekty takie jak Acala, Equilibrium i Akropolis mają ambitne cele tworzenia wielofunkcyjnych platform DeFi w oparciu o Polkadot.

Jednak podejście Polkadot do interoperacyjności między parachains podłączonymi do jego centralnego łańcucha przekaźnikowego obejmuje technicznie złożoną technologię zwaną międzyłańcuchową komunikacją między parachains. Chociaż oferuje to duży potencjał dla szerokiej gamy typów transakcji, prostszy, ale elegancki protokół komunikacji między łańcuchami bloków używany przez Cosmos koncentruje się na transferach aktywów między łańcuchami. Umożliwia połączenie dowolnego łańcucha Cosmos SDK z dowolnym innym.

Z tego powodu Cosmos nadaje się jako idealna platforma dla programistów DeFi. Łańcuchy Cosmos SDK są 100 razy bardziej wydajne niż Ethereum pod względem TPS i przestrzeni blokowej. Co więcej, Cosmos Network osiąga punkt zwrotny w rozwoju, a kilka znaczących aplikacji jest już działających.

Aplikacje te obejmują udane komponenty DeFi, takie jak cross-chain DEX firmy Thorchain, CDP firmy Kava, platforma waluty fiducjarnej z tokenami e-pieniędzy lub stablecoin o wartości 100 milionów dolarów plus Terra. Każdy z nich używa własnego łańcucha bloków z własnym unikalnym modelem tokenomiki, który obsługuje token o kapitalizacji rynkowej od 10 do 100 milionów USD.

Cosmos Network obsługuje również projekty inne niż DeFi z własnymi modelami tokenów, takimi jak sieć kratowa routerów internetowych Althea lub produkt blockchain przedsiębiorstwa Persistence.

Od rozwoju do przyjęcia do płynności

Wraz ze wzrostem liczby transakcji między tokenami Cosmos Network zapotrzebowanie na płynność będzie rosło. Cosmos Network może obsługiwać wykładniczo większy wolumen działalności gospodarczej niż Ethereum, jednocześnie przyciągając szerszą bazę klientów przy niższych opłatach transakcyjnych. To sprawia, że ​​jest to optymalna podstawa do przetwarzania ogromnej ilości handlu międzyłańcuchowego.

Cosmos może obsługiwać DEX do wymiany aktywów, ale może również obsługiwać instrumenty pochodne, takie jak krótkie pozycje, kontrakty terminowe, dźwignia finansowa, bezterminowe swapy, tokenizowane odsetki, pule płynności, zarządzanie tożsamością, zautomatyzowane tworzenie rynków i inne kluczowe aspekty wysoce wyrafinowanego scentralizowanego rynku.

Wreszcie banki i inne instytucje finansowe już wykazują oznaki gotowości do przyjęcia blockchaina, ale prawie na pewno nie będą używać Ethereum. Bardziej prawdopodobne jest, że przyjmą niestandardowe rozwiązania. Platforma omni-chain, która może współdziałać z wieloma różnymi sieciami przedsiębiorstw, jest zatem niezbędna w przygotowaniach do momentu, w którym istnieje zapotrzebowanie na handel tradycyjnymi instrumentami finansowymi ze zdecentralizowanymi aktywami cyfrowymi.

Rok 2020 był rokiem, w którym DeFi ugruntowało swoją pozycję jako zabójczy przypadek użycia blockchaina, ale 2021 będzie rokiem, w którym interoperacyjność zacznie stawać się normą, a nie wyjątkiem.

Udostępnij w social mediach:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.