Obiecująca przyszłość Polygon. Dlaczego sieć Ethereum traci?

W ostatnim czasie odkryto, że większość użytkowników Polygon dokonuje transakcji niezależnie od sieci Ethereum. Podmioty używają DeFi, które jest kompatybilne z EVM (ang. Ethereum Virtual Machine).

2

Takie działanie generuje wrażenie utraty kontroli nad własnymi rollupami skalującymi. Czy jest to kolejny problem na drodze sieci Ethereum?

Jak mówi Lark Davis, założyciel Wealth Mastery Investor Report: “85% z 130 mln kont użytkowników Matic nie ma odpowiadającej im aktywności na tym samym adresie Ethereum”. W konsekwencji “Polygon wprowadził 110 mln adresów bezpośrednio do EVM kompatybilnych z DeFi, NFT czy gamingiem, wykorzystując przynęty w postaci tanich opłat i pozwalając użytkownikom pominięcie ETH”.

Programiści z uwagi na wysokie opłaty transakcyjne szukają innych rozwiązań w tym m.in. skalowanie L2.  Jak wskazuje programista NFT Punk, “Tworzenie na Polygon (Matic) jest niezwykle łatwe jako programista Ethereum. Używasz standardowego Solidity, Metamask i wszystkich normalnych narzędzi, do których jesteś przyzwyczajony. Możesz nawet połączyć zasoby z Mainnetu z siecią L2”. 

Sukces Polygon w omijaniu obecnych problemów Ethereum opiera się na wbudowanym SDK, modułowej, adaptowalnej platformie, która ułatwia konstruowanie wielu rodzajów aplikacji. Funkcja ta pozwala programistom projektować optymistyczne rollupów czy samodzielne łańcuchy ZK (Zero-Knowledge). Możliwe jest również realizowanie innych rozszerzeń sieci, dzięki czemu jest ona niezależna.

Dodatkowo, Polygon wprowadził ‘Polygon Miden’ w listopadzie 2021 r. nowy rollup kompatybilny ze Stark EVM. Zostało to zaprojektowane w celu poprawy bezpieczeństwa sieci i skalowalności. Zaprojektowano to w celu pomocy użytkownikom w weryfikacji wykonania programów bez konieczności ponownego ich sprawdzania. W rezultacie, anonimowość transakcji i bezpieczeństwo są poprawione.

Warto dodać, że nawet taka firma jak Ernst & Young współpracuje z Polygon w celu skalowalności produktów. Analizując powyższe, przyszłość Polygon wydaje się obiecująca. Stale rosnąca liczby aktywnych użytkowników może być tego dowodem. Natomiast interoperacyjne funkcje umożliwiające zawieranie transakcji po niskich kosztach może być dowodem na dalsze podwyższanie się liczby zainteresowanych.

Udostępnij w social mediach: