Niemcy otwierają wrota dla inwestycji w Bitcoiny

Aż 350 miliardów euro może zacząć wchodzić na rynek kryptowalut w ten czwartek po tym, jak w Niemczech weszła w życie ustawa uchwalona na początku tego roku.


Nowa ustawa o lokalizacji funduszy (Fondsstandortgesetz) pozwala 4000 istniejącym funduszom specjalnym (spezialfonds) – jak również nowym funduszom specjalnym – inwestować do 20% w Bitcoin i Eth.

Wcześniej takie fundusze nie mogły przeznaczać żadnego procentu na krypto, ale teraz szacowane 1,87 biliona euro pod ich kontrolą można zdywersyfikować na Bitcoiny.

Mogą swobodnie decydować, ile mają zainwestować (do 20%), przy czym ta ustawa jest implementacją dyrektywy Unii Europejskiej, co sugeruje, że to nowe dopuszczenie pojawia się w całej Europie.

To nie stanie się z dnia na dzień, ale mówimy o największym wehikule inwestycyjnym, jaki mamy w Niemczech – dosłownie wszystkie pieniądze tam są – powiedział Sven Hildebrandt, dyrektor generalny Distributed Ledger Consulting (DLC), który pracował nad tym prawem .

Ma on szersze i bardziej ogólne zastosowanie, ponieważ nie jest specyficzny dla kryptowalut, zapewniając przede wszystkim funduszom emerytalnym i ubezpieczeniowym, które lubią korzystać z tych spezialfonds, możliwość dywersyfikacji.

Wyjaśniając, Jacqueline Winter z Blockchain Capital mówi:

„Spezialfonds są uważane za niemiecki instrument funduszy instytucjonalnych z wyboru w przypadku większości klas aktywów płynnych oraz w przypadku nieruchomości o odrębnych strukturach.

Segmentowe Spezialfonds umożliwiają zarządzanie aktywami przez różnych menedżerów bazowych z ujednoliconą sprawozdawczością w ramach tak zwanej struktury Master KVG.

Master-KVG jest regulowaną w Niemczech spółką zarządzającą inwestycjami, autoryzowaną i nadzorowaną przez niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (Bundesanstalt für Finanzdiensleistungsaufsicht, „BaFin”) i licencjonowaną zgodnie z niemieckim prawem inwestycyjnym.”

W 2018 roku niektórzy zarządzający amerykańskimi funduszami emerytalnymi stale skarżyli się na ograniczenia w inwestowaniu w Bitcoin, dlatego naprawdę chcieli ETF, ponieważ do akcji mają zastosowanie inne kryteria.

O ile nam wiadomo, Niemcy są jak dotąd jedyną jurysdykcją, która znosi to ograniczenie, ale tylko dla specjalnych funduszy, które generalnie nie są dostępne dla społeczeństwa.

W przypadku funduszy publicznych ograniczenie pozostaje, a niemieckie Federalne Stowarzyszenie Inwestycji Alternatywnych (BAI) domaga się rozszerzenia na fundusze publiczne.

„W coraz bardziej cyfrowym świecie konieczne było dla nas, aby inwestycje w wartości kryptograficzne były dozwolone przynajmniej dla Spezial-AIF. W obszarze funduszy detalicznych musi temu teraz towarzyszyć zmiana w dyrektywie UCITS (OGAW-Richtlinie)” – powiedział Frank Dornseifer, dyrektor generalny BAI.

Obecna kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi 678 miliardów dolarów, z tym prawem pozwalającym na napływ ponad połowy jego kapitalizacji rynkowej, ale każda taka dywersyfikacja, jak można by sądzić, będzie nieco stopniowa. Jednak trwały, stopniowy napływ może mimo wszystko mieć ten sam efekt.

Zwłaszcza w środowisku ujemnych stóp procentowych, które doprowadziły Niemców do zalewu produktów ubezpieczeniowych za wciąż marne 2% rocznie.

Kryptowaluty mogą przynosić o wiele większe zyski, ale są też o wiele bardziej zmienne. Jednak spezialfonds są zazwyczaj inwestycjami długoterminowymi, a w dłuższej perspektywie bardzo ograniczona podaż bitcoina w wysokości 21 milionów powinna potencjalnie działać w celu zapewnienia średnio przyzwoitych rocznych zysków.

Tak więc część z tych prawie dwóch bilionów prawdopodobnie zdywersyfikuje się do Bitcoina, który właśnie zyskał nowy rynek rozpoczynający się w ciągu dwóch dni.

Źródło: Trustnodes

Udostępnij w social mediach: