Miliony transakcji NFT zablokowały Solana, powodując kolejną awarię sieci

Sieć Solana ponownie nie działała – tym razem na 7 godzin z powodu dużej liczby transakcji tworzonych przez boty NFT minting.

W miniony weekend ponad 4 miliony transakcji z botów NFT Solana spowodowało awarię sieci na siedem godzin. To był siódmy raz, kiedy sieć nie działała w tym roku z powodu problemów z bezpieczeństwem.

Siódma awaria w tym roku

Bezprecedensowa liczba 4 milionów transakcji NFT wysłanych przez boty za pośrednictwem Candy Machine, projektu opartego na Solanie, ponownie załamała sieć Solana, uniemożliwiając walidatorom uzyskanie transakcji. Sieć nie działała przez 7 godzin – od 20:00 UTC w sobotę do 3 nad ranem w niedzielę – i od tego czasu jej usługi zostały w pełni przywrócone.

Według Metaplex boty w ich aplikacjach były odpowiedzialne za awarię, która objęła całą sieć Solana. Metaplex to jedna z największych społeczności NFT na Solanie, która umożliwia użytkownikom uruchamianie własnych projektów NFT.

Po zidentyfikowaniu takiego incydentu firma Metaplex ogłosiła, że ​​„aby temu przeciwdziałać, połączyliśmy się i wkrótce wprowadzimy do programu karę za botowanie w ramach szerszych wysiłków na rzecz ustabilizowania sieci”.

Metaplex powiedział również, że wdroży opłatę „karną” w wysokości 0,01 SOL lub 0,89 USD na portfele, które próbują przetwarzać nieprawidłowe transakcje, sklasyfikowane jako „zazwyczaj wykonywane przez boty, które na ślepo próbują bić”. Tylko w tym roku sieć Solana przeszła siedem przestojów.

Troska o bezpieczeństwo

Challenger Ethereum był pod ostrzałem z powodu narastających incydentów niestabilności sieci. Na początku tego roku Solana doświadczyła wielu awarii, z których najpoważniejsza spowodowała wyłączenie sieci przez 48 godzin. Podobnie to „nadmiernie zduplikowane transakcje” wykonane przez boty spowodowały awarię systemu. Solana, która często przechodzi w tryb offline, spotkała się z szeroką krytyką ekspertów branżowych i użytkowników.

Prezes FTX, Sam Bankman-Fried (SBF), przyznał w styczniu, że jeśli chodzi o sieć Solana, istnieje ogromne pole do poprawy. Pomimo niedawnych niedociągnięć sieci, szef FTX uważał, że nadal jest lepszy od innych sieci warstwy pierwszej ze względu na zdolność do przetwarzania większej liczby transakcji niż inne główne sieci razem wzięte.

Artykuł tłumaczony przy współpracy z serwisem Cryptopotato.com

Autor Jay Zhuang

Udostępnij w social mediach: