Microsoft i Alibaba zbudują system antypiracki na Ethereum

Amerykański gigant oprogramowania Microsoft chce opracować środki antypirackie na Ethereum, korzystając z badań chińskiego giganta internetowego Alibaba i Carnegie Mellon University, zgodnie z dokumentem opublikowanym przez dział badawczy Microsoftu.

Współpracując z Alibabą i Carnegie Mellon, Microsoft twierdzi, że nowy system – nazwany “Argus” – będzie działał na publicznym blockchainie, pozwalając jednocześnie informatorom o piractwie pozostać anonimowymi. Według Microsoftu, znalezienie równowagi pomiędzy prywatnością a przejrzystością było jednym z głównych wyzwań przy tworzeniu takiej sieci.

Wykorzystując mechanizm “dowodu przecieku”, Argus pozwoli na śledzenie pirackich treści z powrotem do oryginalnego źródła za pomocą algorytmu znaku wodnego, co oznacza, że nie ma możliwości zgłoszenia tego samego materiału więcej niż raz bez faktycznego jego posiadania. Odnosząc się do obaw dotyczących wysokich kosztów transakcji lub “opłat za gaz”, które nękały sieć Ethereum, zespół zoptymalizował kilka operacji kryptograficznych, aby “zapewnić, że koszt zgłaszania piractwa jest zredukowany do kosztu równoważnego wysyłaniu około 14 transakcji transferu ETH do uruchomienia w publicznej sieci Ethereum, co w przeciwnym razie odpowiadałoby tysiącom transakcji.”

Microsoft od lat pada ofiarą piractwa komputerowego. W 2018 roku ówczesny dyrektor generalny Steve Ballmer skarżył się, że tylko 1% firm w Chinach korzystających z pakietu Microsoft Office płaci za niego, co kosztowało firmę z Seattle 10 miliardów dolarów utraconych zysków rocznie.

Rynek internetowy Alibaby Taobao napotkał problemy innego rodzaju, ponieważ w 2016 r. został umieszczony na czarnej liście amerykańskiego przedstawicielstwa handlowego za sprzedaż podróbek.

Ant Group, filia Alibaba, zajmująca się technologiami fintech, znalazła się wśród najlepszych chińskich przedsiębiorstw przemysłowych w 2020 roku i była mocno zaangażowana w rozwój blockchain, a także w projekt cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego, e-CNY . W maju Microsoft ogłosił partnerstwo z Intelem w celu stworzenia funkcji wykrywania zagrożeń, mającej na celu zapobieganie złośliwemu oprogramowaniu cryptojacking.

Udostępnij w social mediach: