KYC – nowe zasady od listopada. Po co nam Twoje dane?

Satoshi Nakamoto, tworząc swój manifest, życzył sobie waluty wolnej od regulacji i anonimowości. Waluty dla wszystkich. Zakładając, że obecnie znajduje się sześć stóp pod ziemią, tak bardzo obraca się w grobie, że zapewne mocno wpływa na ziemską grawitację.

A tak na poważnie, KYC nie jest niczym nowym w branży finansowej. Począwszy choćby od banku –  nikt nie założy Ci konta na ładne oczy.

Kiedy musisz przejść procedurę KYC?

Przytoczmy definicję samego KYC wg Wikipedii:


Poznaj swojego klienta (ang. Know your customer, KYC) – procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa jaką muszą przeprowadzać instytucje finansowe oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania pewnych, odpowiednich oraz trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną.

Pomimo tego, określenie “procedura KYC” często brzmi dla nas złowrogo. Bo przecież nie zamierzamy nikogo oszukać, chcemy tylko kupić lub sprzedać kryptowalutę. Regulatorzy są jednak nieco innego zdania. Gdybyś chciał obracać pieniędzmi pochodzącymi z nielegalnego źródła lub zamierzał sfinansować terroryzm to właśnie procedura KYC ma Ci uniemożliwić takie działania (dyrektywa AMLD5).

W chwili obecnej regulacje KYC są wymagane również przy handlu kryptowalutami. Nie znajdziesz już giełdy, która byłaby całkowicie wolna od procedur KYC i nie pytała Cię o Twoje dane osobowe. Aczkolwiek wciąż jeszcze istnieją pewne ustępstwa, w zależności od kwoty, jaką chcesz wpłacić lub wypłacić.

Wpłata na giełdę bez KYC

W przypadku platformy kanga.exchange maksymalna kwota, którą możesz przesłać ze swojego rachunku bankowego na giełdę, bez weryfikacji konta, wynosi 4000 zł. Warto podkreślić, że limit ten nie ma zastosowania w przypadku zasilania konta poprzez kantor stacjonarny. Zatem jeśli udasz się osobiście do jednego z kantorów Kanga (kliknij, aby sprawdzić mapę kantorów Kanga), z gotówką w ręku, kwota ta wzrasta, zgodnie z aktualnymi regulacjami, do 15 000 Euro (jednorazowo). Podobnie, za pomocą kantorów Kanga możesz wypłacić środki ze swojego portfela na giełdzie, i tak samo jak w przypadku wpłaty, kwota ta do 15 000 Euro nie podlega obowiązkowi weryfikacji. Niestety i tu regulatorzy szykują spore rewolucje. 

Wymiana krypto bez weryfikacji KYC

Nadchodzące zmiany mocno obniżą kwotę wolną od KYC, przy wymianie gotówkowej z 15 000 Euro do 1000 Euro (jednorazowo). Czy da się tego uniknąć?

Według nas TAK! Szykujemy już pomysł i rozwiązanie, zgodne z przepisami. Korzystanie z gotówkowej wymiany fiat-krypto pozostanie bez zmian dla naszych klientów.


Kantory Kanga to najlepszy kurs wymiany i niskie prowizja. A jeśli potrzebujesz wsparcia przy lub przed transakcją zawsze możesz także do nas zadzwonić, tel: +48 58 573 36 33


Sprawdź, jak w prosty sposób kupić bitcoina (i inne kryptowaluty) w jednym z ponad 250 kantorów Kanga. Lista kantorów cały czas się rozwija i jest na bieżąco aktualizowana. 

Zapraszamy!

Udostępnij w social mediach: