Koniec szumu wokół NFT? Wolumen sprzedażowy spada

Zaledwie kilka tygodni temu wydawało się niemożliwe, aby rynek sztuki cyfrowej się ochłodził. 

Przez cały luty, szał na niezamienne żetony (NFT) był w pełnym świetle, a mania osiągnęła swój szczyt, osiągając rekordową aukcję Beeple, która ustanowiła 69 milionów dolarów. W szczytowym momencie nawet dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, napisał na Twitterze o sprzedaży swojego tokena. 

Ale gdy nowość zaczęła się wyczerpywać, a spekulanci poszli naprzód, rynek NFT znalazł się w ciągłym trendzie spadkowym. Dane dotyczące sprzedaży dzieł sztuki cyfrowej i przedmiotów kolekcjonerskich na internetowych giełdach gwałtownie spadły, potencjalnie ujawniając brak popytu organicznego w przestrzeni NFT.

Zgodnie z danymi NonFungible, średnia dzienna wartość NFT sprzedawanych na różnych platformach handlowych spadła z 19 mln USD do 3 mln USD 25 marca – o około 85%. Inne ważne wskaźniki pokazały niepokojące oznaki. 

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia liczba sprzedaży brutto i liczba unikalnych nabywców spadła odpowiednio o 30% i 35%. Liczby te pozostawiły spekulantów i uczestników rynku w wątpliwość. Czy przestrzeń NFT doświadcza tymczasowego cofnięcia, czy też jego szum był tylko błyskiem na szalce. 

Pomimo niepokojących wskaźników, NFT Marketplace NBA Top Shot, pokazuje oznaki siły 

NBA Top Shot, rynek NFT kart kolekcjonerskich NBA, odnotował, że całkowita wartość NFT w obiegu (reprezentowana przez całkowitą kapitalizację rynkową) spadła o 800 milionów dolarów. Spadając z wysokiego poziomu 1,85 miliarda do 1 miliarda dolarów. Według Evalu.market , podobnie spadła łączna wartość sprzedaży wraz ze spadkiem popytu na rynku wtórnym. 

Co jednak ciekawe, popyt na rynku pierwotnym jest nadal stosunkowo zdrowy. Nowe wydawnictwa z Top Shot nadal się wyprzedają niemal natychmiast. Biorąc to pod uwagę, prawdopodobne jest, że szaleństwo spekulacyjne dotyczące NFT przegrzało rynek, co doprowadziło do tymczasowego cofnięcia się rynku. 

Wydaje się, że jest to również sentyment podzielany przez inwestorów venture capital. Dapper Labs, firma macierzysta NBA Top Shot, niedawno zebrała 305 milionów dolarów finansowania. Pomimo niedawnego wycofania, inne rynki NFT, takie jak OpenSea, zebrały fundusze na rozwój swojej działalności. Jest to wyraźny znak zaufania inwestorów, którzy postawili na długoterminową stabilność i rozwój branży niewymienialnych tokenów. 

Bardziej prawdopodobne jest, że niewymienialne tokeny będą nadal istnieć w szerszym ekosystemie kryptograficznym. Jednak to, czy w najbliższym czasie przekroczy swoje ostatnie maksima, dopiero się okaże. 

Źródło;Bitcoinist

Udostępnij w social mediach:

Jeden komentarz


Dodaj komentarz