Kolejny stablecoin USDX spada do 0,65 USD

Rodzimy zdecentralizowany stablecoin Kava Network, USDX, stracił parytet z dolarem amerykańskim. Według CoinGecko, wartość rynkowa tego stablecoina wynosiła ponad 115 mln USD przed de-pegiem.

USDX spadł do prawie 0,55 w środę. Obecnie jest notowany na poziomie 0,82 USD – nadal poniżej swojego poziomu.

Nie jest jasne co spowodowało, że USDX stracił parytet dolara. W przeciwieństwie do algorytmicznego stablecoina Terra, USDX może być emitowany jako pożyczka z zabezpieczeniem w postaci rezerw.

Przyjmuje się, że USDX stracił parytet w powodu ekspozycji UST – zgodnie z prawdopodobnym wyjaśnieniem udostępnionym na Twitterze przez Kava Labs. Warto wspomnieć, że niektóre z zabezpieczeń wspierających USDX pochodziły z UST. Ale także innych aktywów, takich jak Kava, Cosmos, Wrapped Bitcoin czy Ether.

Gdy UST spadł do poziomu 0,10 USD, tracąc w ciągu tygodnia ponad 90% swojej wartości, likwidacja zabezpieczeń pociągnęła za sobą upadek USDX. Według Scotta Stuarta, współzałożyciela i dyrektora generalnego Kava Labs (zespołu zajmującego się rozwojem stablecoinów), likwidacja zabezpieczeń prawdopodobnie doprowadziła do odejścia USDX od jednodolarowego peg.

W związku z tym, że USDX nie jest tokenem algorytmicznym (jak UST), Stuart uważa, że powróci on do wartości referencyjnej.

UST (oczywiście) znacznie odłączył się i ogłosił pewne ryzyko w dalszych protokołach, które go używają” – powiedział Stuart, dodając, że ryzyko UST w Kava było izolowane i może być tolerowane.

Udostępnij w social mediach: