Następna hossa na rynku kryptowalut będzie miała swój początek na dalekim wschodzie, twierdzi współzałożyciel Gemini Cameron Winklevoss.
20 lutego pionier kryptowalut powiedział, że jego aktualna teza robocza brzmi: kolejna hossa rozpocznie się na Wschodzie.
Dodał, że będzie to wzmocnienie zasady, że kryptowaluty to globalna klasa aktywów. Każdy region może mieć swoje własne zasady i stanowisko wobec kryptowalut, ale ostatecznie kryptowaluty obejmują cały świat.
Komentarze te pojawiają się w następstwie amerykańskiej wojny regulacyjnej z branżą, w której Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zaostrza swoje działania. Organ nadzoru finansowego zajął się wszystkim, od stablecoinów, przez staking, po przechowywanie kryptowalut, twierdząc, że wszystko to podlega prawu o papierach wartościowych.
“Będzie to pokorne przypomnienie, że kryptowaluty to globalna klasa aktywów i że Zachód, a właściwie USA, zawsze miał tylko dwie opcje: przyjąć je lub zostać w tyle. Nie da się tego zatrzymać. To wiemy.”
Narracja z Hongkongu rośnie
Podczas gdy organy nadzoru finansowego Wuja Sama pracują jak mogą, aby zmiażdżyć branżę amerykańskich inwestorów detalicznych, perspektywy w Azji są o wiele bardziej zachęcające.
W czerwcu Hongkong otworzy swoje drzwi dla branży aktywów cyfrowych, starając się o status azjatyckiego centrum kryptowalut. Kraj ten oficjalnie zalegalizuje kupno, sprzedaż i handel kryptowalutami dla wszystkich swoich obywateli.
Chociaż obywatele Chin kontynentalnych nadal nie mogą handlować tą klasą aktywów w Chinach, otwarcie Hongkongu zapewni chińskim instytucjom drogę do wejścia na rynki kryptowalut.
Powszechnie uważa się, że to właśnie tam nastąpi kolejny duży napływ kapitału.
Ponadto duże banki azjatyckie, tak jak DBS, już rozpoczęły proces ubiegania się o licencje na oferowanie usług kryptowalutowych klientom w Hongkongu.
W zeszłym tygodniu prezes Coinbase, Brian Armstrong, powtórzył to zdanie:
“Ameryka ryzykuje utratę statusu centrum finansowego w długim okresie, bez jasnych przepisów dotyczących kryptowalut i z wrogim środowiskiem ze strony organów regulacyjnych. Kongres powinien szybko podjąć działania w celu uchwalenia jasnych przepisów. Kryptowaluty są otwarte dla wszystkich na świecie, a inni są liderami. UE, Wielka Brytania, a teraz także Hongkong”.
Singapur jest również bardzo perspektywiczny, jeśli chodzi o w pełni regulowany przemysł aktywów cyfrowych.
Azjatyckie plany dotyczące stablecoinów
Analitycy branżowi przewidują również, że podczas kolejnego cyklu hossy zostanie wprowadzony azjatycki stablecoin. Chiny szczególnie chcą się zdystansować od hegemonii dolara amerykańskiego.
W październiku 2022 r. chińscy naukowcy rządowi zaproponowali wprowadzenie cyfrowej waluty opartej na koszyku walut azjatyckich.