JPMorgan ostrzega w sprawie ETH

W ostatniej nocie badawczej, analityk JPMorgan – Chase Nikolaos Panigirtzoglou, prognozował, że dominacja ETH w zdecentralizowanym sektorze finansowym będzie słabnąć w najbliższych latach.

Przypomnijmy, że sieć zostanie podzielona na odrębne ‘shardy’, czyli odłamki w celu poprawy jej skalowalności. ‘Sharding’ jest procesem dzielenia bazy danych w celu rozłożenia obciążenia. W kontekście Ethereum, zmniejsza ona przeciążenie sieci i zwiększa liczbę transakcji na sekundę, tworząc nowe łańcuchy, znane właśnie jako ‘odłamki’. Sharding jest bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów aktualizacji Ethereum 2.0. Jak zauważa analityk, gdy powyższa faza rozpocznie się dopiero w 2023 r., będzie już za późno, aby utrzymać pozycję lidera i dogonić nowe pojawiające się projekty na rynku.

ETH w ciągu ostatniego roku

W ciągu ostatniego roku, udział Ethereum w zdecentralizowanym sektorze finansowym gwałtownie zmalał. Według statystyk DefiLlama, Ethereum miało 97% udziału w rynku w styczniu zeszłego roku, ale ze względu na szybką ekspansję rywali takich jak Terra, Binance Smart Chain, Avalanche czy Solana, jego udział w całkowitej wartości zamkniętej w protokołach DeFi zmniejszył się do zaledwie 63%.

Niewątpliwie wygórowane koszty szkodzą sieci Ethereum czyniąc ją niedostępna dla znacznej części społeczności DeFi. Tym samym zniechęcając obecnych użytkowników. Mimo, iż Ether co prawda, miał udany rok 2021, a wartość tej kryptowaluty wzrosła nawet o 396%, to prognozy nie są jednak obiecujące. Z uwagi na to, że sieć zmaga się obecnie z silną konkurencją, JPMorgan prognozuje, że druga co do wielkości kryptowaluta może przyjąć negatywny obrót w 2022 r. 

Udostępnij w social mediach: