Iran wykorzystuje wydobywanie Bitcoinów, aby złagodzić skutki sankcji

Iran wykorzystuje wydobywanie Bitcoinów do ominięcia i złagodzenia skutków sankcji gospodarczych, które Stany Zjednoczone i inne kraje nałożyły na ten kraj od 2006 roku

-wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Elliptic, firmę zajmującą się analizą blockchain i przestrzeganiem przepisów dotyczących przestępstw finansowych.

4,5% wydobycia Bitcoinów ma miejsce w Iranie

Według nowego raportu Elliptic, firmy badawczej zajmującej się blockchainem, Iran wykorzystuje Bitcoin jako metodę ominięcia i złagodzenia skutków surowych sankcji w tym kraju. Według badania, Iran posiada 4,5% światowego hashrate Bitcoinów i wykorzystuje je do eksportu swoich rezerw energii w sposób pośredni.

Stany Zjednoczone nakładają na Iran niemal całkowite ekonomiczne embargo, w tym zakaz importu z krajowego sektora naftowego, bankowego i żeglugowego.

W rezultacie rząd zwrócił się do wydobywania Bitcoinów jako możliwej metody przekształcenia jego potencjału energetycznego w towar, z którego kraj może skorzystać.

Wygląda na to, że się udało. Starzejąca się infrastruktura elektryczna Iranu ma trudności z radzeniem sobie ze zwiększonym obciążeniem wynikającym z miningu. Energia elektryczna jest stosunkowo niedroga, co podsyciło szał wydobywania kryptowalut. Według Elliptic, chińskie firmy wydobywcze zostały przyciągnięte przez ten fakt, a nawet nawiązały współpracę z wojskiem, aby bezpiecznie przetransportować swoje obiekty do kraju.

Chociaż dokładne liczby są „bardzo trudne do ustalenia”, szacunki Elliptic opierają się na danych uzyskanych od górników przez Cambridge Center for Alternative Finance do kwietnia 2020 r., a także na roszczeniach od kontrolowanej przez państwo, irańskiej firmy, produkującej energię, której górnicy zużyli ok 600 MW.

Jak to robi Iran?

W 2019 roku Iran oficjalnie uznał wydobycie kryptowalut, później ustanowił system licencjonowania, który wymagał od górników identyfikacji, płacenia wyższej (ale wciąż bardzo niskiej) taryfy za energię elektryczną i sprzedawania wydobytych Bitcoinów bankowi centralnemu Iranu. Następnie zidentyfikowano i zamknięto tysiące nielicencjonowanych farm górniczych – w tym w meczetach, które otrzymują bezpłatną energię elektryczną.

W rezultacie rząd irański zasadniczo sprzedaje swoje aktywa energetyczne na rynkach światowych, omijając embargo handlowe poprzez proces wydobywania kryptowalut. Górnicy w Iranie są opłacani w Bitcoinach, które można następnie wykorzystać do opłacenia importu, omijając ograniczenia płatności przez irańskie instytucje finansowe.

W wyniku badania opublikowanego niedawno przez “think tank” powiązany z biurem prezydenta Iranu, w którym opisano wykorzystanie kryptowalut do obejścia sankcji, stało się to prawie oficjalną polityką.

W międzyczasie instytucje finansowe, zwłaszcza te, które dopiero zaczynają świadczyć usługi kryptowalutowe, powinny pomyśleć o ryzyku sankcji, na jakie narażone są w wyniku irańskiego wydobywania Bitcoinów. Instytucje finansowe powinny szukać depozytów kryptowalut dokonywanych przez irańskich górników, którzy chcą spieniężyć swoje zyski.

Rozpoczynane są różne kampanie mające na celu udaremnienie tej potencjalnej działalności przestępczej. Marathon, północnoamerykańska firma wydobywająca Bitcoiny, niedawno otworzyła pierwszą pulę do wydobywania bitcoinów zgodną z OFAC, która obecnie wykorzystuje tylko transakcje zgodne z wymogami.

Cena BTC / USD nadal spada wśród strachu na rynku kryptowalut. Źródło: TradingView

Źródło:Bitcoinist; Tło zdjęcie utworzone przez natanaelginting – pl.freepik.com

Udostępnij w social mediach: