Iran planuje zakazać płatności Bitcoinami

Projekt ustawy przygotowany przez irańskich prawodawców zakazuje używania do płatności wszystkich zagranicznych kryptowalut.

Zgodnie z raportem agencji Tasnim z 2 lipca, irański parlament opracował nową ustawę, która zakazuje używania wszystkich zagranicznych kryptowalut do płatności wewnątrz kraju .      

W międzyczasie Iran planuje wyemitować własną kryptowalutę, co prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego zamierza zakazać zakupów w Bitcoin i innych aktywach cyfrowych.   

Lokalny rynek kryptowalut będzie regulowany przez Centralny Bank Iranu.   

Jak donosi U.Today, Turcja zakazała również płatności kryptowalutowych w kwietniu ze względu na „ryzyko transakcyjne”, mimo że kraj ten zajmuje wysoką pozycję w adopcji kryptowalut.

Licencje dla górników  

Irańska ustawa przewiduje, że górnicy kryptowalut będą musieli uzyskać licencje od Ministerstwa Przemysłu, Kopalni i Handlu, aby założyć farmy wydobywcze.

W ubiegłym tygodniu resort wydał zezwolenia na 30 operacji wydobywczych.   

W maju Iran nałożył czteromiesięczny zakaz kopania kryptowalut z powodu szerzących się przerw w dostawie prądu. Kraj podobno zwerbował również szpiegów z Ministerstwa Wywiadu do ścigania nielegalnych farm górniczych, które działają bez licencji w zeszłym miesiącu.          

Ustawa mówi też, że górnicy będą mogli również ubiegać się o udział w budowie elektrowni i sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej.   

Udostępnij w social mediach: