Inwestorzy stracili 16 miliardów dolarów od 2012 roku w 136 scamach

W tym artykule przedstawimy wnioski z raportu Xangle, który sugeruje, że inwestorzy stracili ponad 16 miliardów dolarów od 2012 roku w 136 oszustwach kryptograficznych

Kryptowaluty to ekscytująca klasa aktywów, która odnotowała fenomenalny wzrost w ciągu ostatnich 12 lat. Sam rynek wzrósł z 0 USD do 1,4 biliona USD, według dzisiejszego wzrostu. Ten wzrost przyciągnął inwestorów o różnej wielkości, od sprzedawców detalicznych po duże korporacje. W ostatnim czasie wielkie korporacje, takie jak Tesla i najstarszy amerykański Bank-Bank of New York Mellon, zainwestowały miliardy dolarów w Bitcoin, a inne duże korporacje zdają się podążać za ich przykładem.

Niestety, przyciąga również tysiące “złych aktorów”, którzy używają kryptowaluty jako narzędzia do oszukiwania i okradania inwestorów z ich kapitału. Brak zrozumienia kryptowalut wśród inwestorów jest jednym z głównych powodów, dla których łatwiej jest im przekonać ludzi do inwestowania w ich oszukańcze systemy. Przestępcy wykorzystują szum związany z brakiem infrastruktury regulacyjnej, aby wykorzystać inwestorów.

Pomimo przyspieszonego rozwoju rynku kryptowalut, oszuści zaszkodzili reputacji rynku, kusząc inwestorów obietnicami szybkich i dużych zwrotów, a następnie znikając z dnia na dzień z kapitałem inwestycyjnym.

Ale ile szkód wyrządzili inwestorom oszuści? Jak władze radzą sobie z ściganiem tych oszustów?

Xangle : Jedna z wiodących firm zajmujących się ujawnianiem informacji kryptograficznych przeprowadziła badania nad oszustwami inwestycyjnymi związanymi z kryptowalutami, które miały miejsce od 1 stycznia 2012 r. Do 31 grudnia 2020 r. Ich ustalenia opierają się na artykułach medialnych, komunikatach prasowych, aktach prawnych i dokumentach sądowych. 

Kluczowe wnioski 

  • Inwestorzy stracili szacunkowo 16.149.661.014,00 USD od 2012 roku.
  • Inwestorzy stracili tyle na 136 różnych oszustwach.
  • 527 osobom postawiono zarzuty karne za swoje role w oszustwach związanych z kryptowalutami. 
  • Łączna kara dla osób zaangażowanych w oszustwa wynosi ponad 160 lat.
  • W 14 projektach kryptograficznych ich członkowie zostali oskarżeni i skazani do tej pory. 
  • Ze wszystkich zgłoszonych oszustw 24 projekty lub organizacje nie mają żadnych znanych zarzutów – cywilnych ani karnych. 

Na podstawie badań XANGLE od 2012 roku inwestorom skradziono 16 149 661 014 USD w ramach 132 różnych oszustw.   

Pierwszym wielkim oszustwem, który wstrząsnął światem kryptowalut, było  oszustwo Bitcoin Savings and Trust , które rozpoczęło się w 2012 roku i ostatecznie oszukało inwestorów ze 146000 bitcoinów – około 97 milionów dolarów.

Od 2012 r. 71 projektów zostało oskarżonych o popełnienie przestępstwa, co oznacza 527 indywidualnych aresztowań. OneCoin, który ukradł inwestorom około 4 miliardy dolarów, miał największą liczbę aresztowań, a 140 osób zostało aresztowanych za pełnione przez nich role w programie.

Kluczowe rozwiązania

  • Im dłużej oszuści pozostaną w systemie, tym zaszkodzą reputacji klasy aktywów kryptograficznych i spowalniają powszechną adopcję.
  • Wydziały ds. Cyberprzestępczości powinny nadal monitorować i śledzić oszustwa związane z kryptowalutami, powinny również wydawać publiczne wytyczne dla inwestorów, aby byli świadomi takich oszustw.
  • Giełdy i firmy medialne działające na rynku kryptowalut powinny pracować nad edukowaniem inwestorów na temat kryptowaluty i technologii, która za nią stoi, aby mogli chronić się przed oszustami.
  • Musimy stworzyć, rozszerzyć i wzmocnić ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut na całym świecie, aby uniemożliwić oszustom wykorzystywanie luk w kryptowalutach, jednocześnie uważając, aby nie zniechęcać do wzrostu przestrzeni.

Edukacja jest kluczem do uświadomienia nowoprzybyłym.

Przeczytaj pełny raport tutaj

Technologia zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com

Udostępnij w social mediach: