
W tym artykule przedstawimy wnioski z raportu Xangle, który sugeruje, że inwestorzy stracili ponad 16 miliardów dolarów od 2012 roku w 136 oszustwach kryptograficznych
Kryptowaluty to ekscytująca klasa aktywów, która odnotowała fenomenalny wzrost w ciągu ostatnich 12 lat. Sam rynek wzrósł z 0 USD do 1,4 biliona USD, według dzisiejszego wzrostu. Ten wzrost przyciągnął inwestorów o różnej wielkości, od sprzedawców detalicznych po duże korporacje. W ostatnim czasie wielkie korporacje, takie jak Tesla i najstarszy amerykański Bank-Bank of New York Mellon, zainwestowały miliardy dolarów w Bitcoin, a inne duże korporacje zdają się podążać za ich przykładem.
Niestety, przyciąga również tysiące “złych aktorów”, którzy używają kryptowaluty jako narzędzia do oszukiwania i okradania inwestorów z ich kapitału. Brak zrozumienia kryptowalut wśród inwestorów jest jednym z głównych powodów, dla których łatwiej jest im przekonać ludzi do inwestowania w ich oszukańcze systemy. Przestępcy wykorzystują szum związany z brakiem infrastruktury regulacyjnej, aby wykorzystać inwestorów.
Pomimo przyspieszonego rozwoju rynku kryptowalut, oszuści zaszkodzili reputacji rynku, kusząc inwestorów obietnicami szybkich i dużych zwrotów, a następnie znikając z dnia na dzień z kapitałem inwestycyjnym.
Ale ile szkód wyrządzili inwestorom oszuści? Jak władze radzą sobie z ściganiem tych oszustów?
Xangle : Jedna z wiodących firm zajmujących się ujawnianiem informacji kryptograficznych przeprowadziła badania nad oszustwami inwestycyjnymi związanymi z kryptowalutami, które miały miejsce od 1 stycznia 2012 r. Do 31 grudnia 2020 r. Ich ustalenia opierają się na artykułach medialnych, komunikatach prasowych, aktach prawnych i dokumentach sądowych.
Kluczowe wnioski
- Inwestorzy stracili szacunkowo 16.149.661.014,00 USD od 2012 roku.
- Inwestorzy stracili tyle na 136 różnych oszustwach.
- 527 osobom postawiono zarzuty karne za swoje role w oszustwach związanych z kryptowalutami.
- Łączna kara dla osób zaangażowanych w oszustwa wynosi ponad 160 lat.
- W 14 projektach kryptograficznych ich członkowie zostali oskarżeni i skazani do tej pory.
- Ze wszystkich zgłoszonych oszustw 24 projekty lub organizacje nie mają żadnych znanych zarzutów – cywilnych ani karnych.
Na podstawie badań XANGLE od 2012 roku inwestorom skradziono 16 149 661 014 USD w ramach 132 różnych oszustw.

Pierwszym wielkim oszustwem, który wstrząsnął światem kryptowalut, było oszustwo Bitcoin Savings and Trust , które rozpoczęło się w 2012 roku i ostatecznie oszukało inwestorów ze 146000 bitcoinów – około 97 milionów dolarów.

Od 2012 r. 71 projektów zostało oskarżonych o popełnienie przestępstwa, co oznacza 527 indywidualnych aresztowań. OneCoin, który ukradł inwestorom około 4 miliardy dolarów, miał największą liczbę aresztowań, a 140 osób zostało aresztowanych za pełnione przez nich role w programie.
Kluczowe rozwiązania
- Im dłużej oszuści pozostaną w systemie, tym zaszkodzą reputacji klasy aktywów kryptograficznych i spowalniają powszechną adopcję.
- Wydziały ds. Cyberprzestępczości powinny nadal monitorować i śledzić oszustwa związane z kryptowalutami, powinny również wydawać publiczne wytyczne dla inwestorów, aby byli świadomi takich oszustw.
- Giełdy i firmy medialne działające na rynku kryptowalut powinny pracować nad edukowaniem inwestorów na temat kryptowaluty i technologii, która za nią stoi, aby mogli chronić się przed oszustami.
- Musimy stworzyć, rozszerzyć i wzmocnić ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut na całym świecie, aby uniemożliwić oszustom wykorzystywanie luk w kryptowalutach, jednocześnie uważając, aby nie zniechęcać do wzrostu przestrzeni.
Edukacja jest kluczem do uświadomienia nowoprzybyłym.
Technologia zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com
Krypto-entuzjasta od 2017 roku. Inwestor, trader. Tworzyłem i współpracowałem z różnymi projektami w branży kryptowalutowej pozyskując doświadczenie u źródeł. Obecnie współpracuję ze światowym serwisem krypto-niusowym Beincrypto. W międzyczasie tworzę Coinspector, wnosząc wartościowy kontent oraz analizy techniczne kryptowalut.