Gary Gensler alarmuje o rosnącej aktywności DeFi. SEC chce uregulować sektor kryptowalut

Gensler na początku swojej kadencji był określany jako „przyjazny kryptowalutom” urzędnik. Ale…

SEC – Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Gary Gensler, powtórzył wczoraj swoje stanowisko w sprawie rozrastającego się sektora zdecentralizowanych finansów ( DeFi ), wzywając do szerszego przeglądu tego obszaru.

„Chociaż jestem neutralny w kwestii technologii, nawet zaintrygowany – spędziłem trzy lata ucząc się jej, pochylając się nad nią – nie jestem neutralny w kwestii ochrony inwestorów”

– powiedział Gensler, który ma dziś wygłosić przemówienie na temat kryptowalut w Aspen. Forum Bezpieczeństwa.

Dodał:

„Jeśli ktoś chce spekulować, to jego wybór, ale jako naród mamy rolę do ochrony tych inwestorów przed oszustwami”.

Nadchodzi regulacja kryptowalut – SEC

Gensler – który został wybrany na przewodniczącego SEC na początku tego roku i jest uważany za „przyjaznego kryptowalutom” urzędnika w kręgach medialnych – powiedział, że w ostatnim czasie zmusił urzędników do przyjrzenia się całej gamie przepisów związanych z kryptowalutami.

„Poprosiłem personel, aby korzystał ze wszystkich naszych władz wszędzie, gdzie tylko możemy”

– powiedział, potwierdzając, że SEC pracuje nad siedmioma politykami kryptograficznymi: wstępne oferty monet, miejsca obrotu, platformy pożyczkowe, zdecentralizowane finanse, monety o stabilnej wartości, przechowywanie, oraz ETF i inne fundusze monetarne.

Urzędnik SEC dodał, że regulacja giełd kryptograficznych jest łatwym sposobem dla rządu na szybkie opanowanie handlu kryptowalutami. Wygląda na to, że to działa: podczas gdy Stany Zjednoczone są domem dla jednych z najbardziej regulowanych giełd kryptowalut na świecie, potęgi kontraktów terminowych, takie jak Binance , Bybit i OKEx, zmierzyły się z “melodią regulacyjną” w różnych krajach w związku z szerszym zwalczaniem inwestycji kryptograficznych.

DeFi stawia „wyzwanie” dla nowych inwestorów

W wywiadzie, Gensler skupił się na rozwijającym się sektorze DeFi. Takie protokoły zrzucają kontrolowane przez pośredników systemy usług finansowych działających na podstawie inteligentnych kontraktów i zarządzanych przez nie, z przypadkami użycia i narzędziami, od pożyczek typu peer-to-peer, przez pożyczki samospłacające, po bankowość osobistą.

Ale właśnie w tym miejscu Gensler mówi, że: „Jeśli firmy reklamują określoną stopę zwrotu z aktywów kryptograficznych, może to spowodować, że pożyczki zostaną objęte nadzorem SEC”. Dodał też, że platformy, które gromadzą aktywa cyfrowe, mogą być postrzegane jako podobne do funduszy inwestycyjnych, potencjalnie umożliwiające SEC ich regulowanie.

Zwrócił uwagę, że niektóre zagrożenia dla nowych inwestorów obejmują notoryczną zmienność kryptowalut i obecność na rynku nowatorskich produktów. Stanowią one wyzwanie dla nadzorców ds. bezpieczeństwa i nadzoru finansowego.

„Platformy pożyczek kryptograficznych i tak zwane platformy zdecentralizowanego finansowania („DeFi”) stawiają szereg wyzwań dla inwestorów i pracowników SEC, którzy próbują je chronić”, zauważył. Tymczasem, chociaż żadne takie przepisy nie zostały wydane, wydaje się, że rynek kryptowalut już zareagował.

Udostępnij w social mediach: