Fundacja LUNA kupiła 1,5 mld USD w BTC i UST

Decyzja LFG następuje po tym, jak algorytmiczny stablecoin, UST, na krótko stracił swój “dolarowy peg”, gdy w weekend spadł do 0,98 USD.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy UST traci. Algorytmiczny stablecoin stracił po raz kolejny. Odłączył się zaledwie kilka dni po tym, jak wspierająca go organizacja Luna Foundation Guard (LFG) zakupiła BTC o wartości 1,5 mld USD, aby wzmocnić rezerwę stablecoinów.

Rozwiązanie LUNY

LFG ogłosiła, że kupi 1,5 mld USD w BTC oraz w UST, aby chronić powiązania tego ostatniego w okresie niestabilności rynku i niepewności. Związane jest to z warunkami makroekonomicznymi na rynkach. Organizacja non-profit z siedzibą w Singapurze napisała na Tweeterze:

Założyciel Terraform Labs (TFL), Do Kwon, wyjaśnił również, że Fundacja Luna nie próbuje wycofać się z pozycji w BTC poprzez kupno 750 mld USD w tej kryptowalucie. Celem jest raczej wzmocnienie płynności wokół “pegu” UST, dodał.

Weekendowy “De-peg”

Wszystko zaczęło się po tym, jak UST odnotował masową liczbę wycofań z protokołu Anchor Terra. Należy zauważyć, że depozyty UST przynoszą obecnie inwestorom 18,8% APY. W rezultacie całkowita wartość depozytów UST Anchor zmniejszyła się z 14 mld USD do 11,2 mld USD.

Według Pedro Ojeda, współzałożyciela SplitBrick, w tym samym okresie 16 000 adresów weszło w interakcję z Anchor. Natomiast dwa razy więcej zostało wycofanych niż zdeponowanych. Stwierdził również, że zdarzenie rynkowe nie wydaje się pochodzić od “graczy detalicznych”. Na Twitterze firmy Terra pojawiła się informacja, że niewielki procent wielorybów odpowiadał za większość tych wypływów. 

Jednak przykład, który przykuł uwagę, był świeżo sfinansowany adres, który połączył 84 mld UST z Ethereum. Według Mudita Gupty z firmy Polygon, adres ten rozpoczął łączenie, zanim TFL usunęło płynność. Ogromne ilości UST zostały również wycofane z puli płynności ze znanej zdecentralizowanej giełdy Curve.

Do Kwon potwierdził jednak, że 150 mln dolarów UST zostało usuniętych przez TFL z Curve, aby przygotować się do wdrożenia na 4pool w przyszłym tygodniu. Założyciel potwierdził, że zrzut za 84 mln USD nie został przez nich dokonany.

Źródło: link.

Autor: Chayanika Deka

Udostępnij w social mediach: