Europejscy użytkownicy krypto wolą usługi zdecentralizowane

Niedawne badanie przeprowadzone przez Centralny Bank Hiszpanii pokazuje, że DEX i kryptowaluty bez zabezpieczenia są bardzo popularne na europejskiej scenie krypto.

26 kwietnia Bank Hiszpanii opublikował raport opisujący sposób, w jaki Hiszpanie i Europejczycy korzystali z kryptowalut w ciągu ostatniego roku.

Raport wyjaśnia , że ​​Europejczycy wolą zdecentralizowane usługi i niezabezpieczone aktywa kryptograficzne, takie jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). Ponadto Bank Centralny Hiszpanii zauważył, że wolumen transakcji kryptowalutowych w Regionie Europejskim wzrósł w przyspieszonym tempie w ciągu ostatniego roku. Osiągając prawie 845 miliardów euro – przewyższając ten w Stanach Zjednoczonych.

„W ciągu ostatniego roku wolumen transakcji w Europie wyniósł prawie 845 miliardów euro w kryptowalutach (4,9% PKB, 0,9% całkowitych aktywów finansowych). To stanowi 25% globalnej sumy, wyprzedzając Amerykę Północną”.

Kryptowaluty bez pokrycia i zdecentralizowane usługi są popularne wśród Europejczyków

Według raportu Europejczycy są bardziej zainteresowani korzystaniem z kryptowalut bez zabezpieczenia. Transakcje w BTC i ETH stanowią około 60% wszystkich transakcji dokonanych w ciągu ostatniego roku. Zabezpieczone kryptowaluty stanowiły 25%, a ogólne zainteresowanie altcoinami innymi niż ETH sięgało około 15%.

Transakcje kryptowalutowe w Hiszpanii i reszcie Europy.  Źródło: Centralny Bank Hiszpanii
Transakcje kryptowalutowe w Hiszpanii i reszcie Europy. Źródło: Centralny Bank Hiszpanii

Z drugiej strony, EBC poinformował, że 64% Hiszpanów woli korzystać z usług zdecentralizowanych (które nie wymagają pośrednika) do przeprowadzania transakcji. Dla porównania w pozostałej części Europy przeciętne korzystanie z tych usług wynosi 53%.

Transakcje kryptowalutowe według rodzaju usługi.  Źródło: Centralny Bank Hiszpanii
Transakcje kryptowalutowe według rodzaju usługi. Źródło: Centralny Bank Hiszpanii

Oznacza to, że pomimo boomu, jaki przeżywają w Europie scentralizowane giełdy, takie jak Binance czy Bit2me, stan prawny zachęca obywateli do poszukiwania alternatyw dla transakcji i handlu. Uniswap, Pancakeswap, Sushiswap i inne podobne usługi wypełniają tę lukę.

Wygląda na to, że przestępcy tak naprawdę nie interesują się kryptowalutami. Raport mówi, że tylko 1% wszystkich transakcji kryptowalutowych między lipcem 2020 a czerwcem 2021 dotyczyło między innymi nielegalnych działań, takich jak kradzież, oszustwa i oszustwa.

Które kraje są najbardziej przyjazne dla kryptowalut w Europie?

Według raportu, Francja zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem wolumenu transakcji. Niemcy, Holandia i Hiszpania zajmują drugie, trzecie i czwarte miejsce.

Takich wyników należy się spodziewać. Inny raport internetowej platformy informacyjnej i edukacyjnej Invezz we Francji jest „najlepszym krajem do handlu bitcoinami”.

Oprócz tego ponownie wybrany prezydent Francji, Emmanuel Macron, jest jednym z niewielu pro-bitcoinowych prezydentów w Europie. Podczas wywiadu dla lokalnych mediów mówił o stworzeniu europejskiego metawersu, w którym kryptowaluty są regulowane bez wpływu lub spowalniania ich rozwoju.

„Budowanie europejskiego metawersu oznacza również produkcję, promocję i opanowanie naszych treści kulturowych i kreatywnych. Metawers ma ogromny potencjał w kulturze i rozrywce dzięki zastosowaniu w muzyce, koncertach, wystawach sztuki itp. Nie możemy rozważać naszej polityki kulturalnej bez tej rewolucji”.

I tak, Francja może stać się liderem europejskiej kryptowalut. Gdyby Macron spełnił swoje obietnice stworzenia ram prawnych, które wzmocnią przemysł kryptograficzny i promują innowacje w obszarze WEB3.

Udostępnij w social mediach: