Europa musi jak najszybciej uregulować kryptowaluty

François Villeroy de Galhau – gubernator Banque de France – wyraził opinię, że finansowa dominacja Europy może zostać zachowana, jeśli kryptowaluty zostaną uregulowane.

François Villeroy de Galhau – szef francuskiego banku centralnego – rzucił ostrzeżenie, że suwerenność monetarna Europy stanie przed trudnymi czasami, jeśli UE nie będzie regulować kryptowalut. Bez pospiesznych działań międzynarodowa rola euro byłaby zagrożona.

„Europa musi być gotowa”

Na dorocznej konferencji finansowej w Paryżu gubernator Banque de France – François Villeroy de Galhau – stwierdził, że Unia Europejska musi zbudować ramy regulacyjne wokół kryptowalut, aby zachować swoją dominację finansową:

„Niezależnie od tego, czy chodzi o waluty cyfrowe, czy płatności, my w Europie musimy być gotowi do działania tak szybko, jak to konieczne, lub podjąć ryzyko erozji naszej suwerenności monetarnej”.

Bankier podkreślił, że międzynarodowe wyniki euro będą również zagrożone, jeśli UE nie przystąpi do zmian regulacyjnych. Jego zdaniem posunięcie powinno zostać zrealizowane w najbliższych miesiącach, inaczej kontynent „straciłby rozmach”:

„Muszę tu podkreślić pilność: nie zostało nam wiele czasu, rok lub dwa lata”.

Warto zauważyć, że to nie pierwszy raz, kiedy gubernator nakłania Unię Europejską do nadzorowania kryptowalut. W ubiegłym roku stwierdził, że pieniądz banku centralnego zapewnia stabilność systemu finansowego. Aktywa takie jak CBDC i stablecoiny stanowią zagrożenie dla tej wytrwałości i powinny być ściśle regulowane.

Ta sama historia, inne podejście

Na początku tego roku przewodniczący Autorité des Marchés Financiers lub AMF – Robert Ophèle – wyraził opinię, że ustanowienie ram regulacyjnych dotyczących aktywów cyfrowych może pobudzić wzrost i rozwój innowacyjnych projektów.

Podobnie jak opinia Villeroya, dyrektor AMF powiedział, że szybka ekspansja sektora kryptowalut ukrywa ryzyko, a Europa powinna wprowadzić odpowiednią politykę nadzorczą.

Z drugiej strony Ophèle zauważyła, że ​​zbyt surowe środki wypędziłyby firmy oparte na kryptowalutach z Unii Europejskiej. Zaproponował raczej inne podejście:

„Chociaż konieczne jest ukształtowanie rozporządzenia dla produktów, które nie kwalifikują się jako instrumenty finansowe, przyznaję, że w równym stopniu popieram inny wniosek ustawodawczy dotyczący kryptowalut, które kwalifikują się jako instrumenty finansowe: wniosek dotyczący systemu pilotażowego, które mogą uchylić niektóre przepisy istniejących przepisów.”

Źródło: Cryptopotato

Udostępnij w social mediach: