Ethereum 2.0. Jak przejście na PoS wpłynie na górników ETH?

Ethereum 2.0 – długo oczekiwane uaktualnienie do blockchain Ethereum jest na językach od jakiegoś czasu. Społeczność, w tym górnicy, debatuje nad konsekwencjami zmiany mechanizmu konsensusu. 

Aktualizacja oznaczałaby przejście Ethereum z wypróbowanego i przetestowanego protokołu PoW na protokół PoS. Nad blockchainem 2.0 pracowano już prawie sześć lat. Blockchain 1.0 z pojedynczą warstwą zostałby zastąpiony przez aktualizację do wersji 2.0 z wieloma warstwami, co pomogłoby zwiększyć liczbę współbieżnie obsługiwanych transakcji. 

Z czasem PoS stopniowo położył kres wydobywaniu Ethereum. Kilku członków społeczności już zaczęło wzywać górników, aby „konserwatywnie położyli kres wydobywaniu do końca roku”. Jednak wskazując na wykonalność tego samego, chiński dziennikarz Colin Wu wyjaśnił : 

„Skonsultowaliśmy się z niektórymi górnikami ETH w Chinach, oni generalnie uważają, że ETH nie może zakończyć PoW do końca tego roku. Programiści mają nadzieję ukończyć ETH2.0 przed końcem hossy, ale jest to niemożliwe. ”

Colin Wu dodał dalej:

„Istnieje nawet pogląd w Chinach, że ETH2.0 nigdy nie zostanie ukończony”.

Premiera 2.0 jest już od dłuższego czasu jest opóźniona . W sierpniu ubiegłego roku Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, powiedział:

„Zdecydowanie przyznaję, że Ethereum 2.0 jest znacznie trudniejsze, niż oczekiwaliśmy z technicznego punktu widzenia. Zdecydowanie nie sądzę, abyśmy odkryli jakiekolwiek fundamentalne błędy, które to uniemożliwiają, i myślę, że to się skończy. To tylko kwestia czasu, a ostatnio postępuje dość szybko ”.

Pod względem efektywności energetycznej korzystne będzie przejście z PoW do PoS. Podkreślając zmniejszone zużycie energii i mniejsze koszty sprzętu, jeden górnik powiedział , 

„Wierzę, że ich sieć będzie poważną przestrzenią do zmian. Adopcja się dzieje. Ludzie są zainteresowani ”. 

Jednak szybko dodał również:  

„Nie niszczę ziemi przez wydobywanie… Przypomnę, że PoW doprowadził Ethereum do obecnego stanu. Upadnie, gdy górnicy się zmienią. ”

W przeszłości ludzie ze społeczności często wdawali się w kłótnie PoW vs PoS  . „Pokaz siły”. „Bunt górników”, który miał się wydarzyć na początku kwietnia, został odwołany. Zdając sobie sprawę z katastrofalnych konsekwencji zerwania łańcucha, przeciwna społeczność górnicza zrobiła krok w tył.

Tak więc teraz, nawet jeśli tocząca się debata się nagrzeje, pęknięcie łańcucha lub hard fork wydaje się mało prawdopodobne, ponieważ górnicy nie „celowaliby ze strzelby we własne stopy”, wybierając straty zamiast słabych marż zysku.

Przejście na 2.0 spowodowałoby, że ataki na sieć byłyby jeszcze droższe, jednak należy zauważyć, że protokół PoS nie był wcześniej testowany na tak masową skalę. Ethereum będzie największą kryptowalutą, która przejdzie na mechanizm konsensusu PoS.

Źródło:AMBCrypto

Udostępnij w social mediach: