ETH EIP-1559. Czy nastąpi spadek opłat?

Czy EIP-1955 wpłynie na zmianę opłat
Coinspector.pl

Ethereum przeżywa pracowity 2021 rok, kiedy altcoin gwałtownie rośnie na wykresach, przekraczając 2000 USD i dotykając ATH na poziomie 2042 USD ponad miesiąc temu. 

Jednakże, chociaż od tamtego czasu jego wydajność cenowa ETH osłabła, wciąż pozostaje aktywnym problemem szeroko dyskutowana propozycja EIP-1559.

EIP-1559 to ulepszenie Ethereum, które ma radykalnie zmienić strukturę sieci i ogólną politykę pieniężną. Samo wdrożenie uzgodniono 5 marca, a teraz ma towarzyszyć hard forkowi London, w lipcu 2021 r.

Odkąd został przedstawiony po raz pierwszy, powstało wiele nieścisłości przy EIP-1559. Przede wszystkim był postrzegany przez wielu jako magiczna różdżka, która rozwiąże niesławne podwyżki opłat transakcyjnych Ethereum, zmieniając istniejącą strukturę opłat. Czy tak jest jednak w przypadku? To trudne pytanie, zwłaszcza że wokół krążyło mnóstwo dezinformacji.

Wspomniane dezinformacje można ogólnie sklasyfikować w odniesieniu do trzech podstawowych pytań, a mianowicie: 1) Czy opłaty transakcyjne faktycznie spadną, 2) Gdy część górników zbuntuje się, może nastąpić podział łańcucha i 3) Jak zwyżkowy dla ETH jest naprawdę EIP-1559?

Czy nastąpi spadek opłat?

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, odpowiedź brzmi, że jest to bardzo mało prawdopodobne, nawet jeśli wiele osób ma wrażenie, że tak się stanie. Rozważ, co właściwie zrobi EIP-1559 ? Cóż, na początek zastąpi stary system transakcyjny oparty na ofertach, stałą opłatą lub BASEFEE, która dostosuje się do poziomu aktywności i przeciążenia sieci w dowolnym momencie.

Dzięki temu wszyscy będą płacić tę samą stawkę rynkową, unikając tego rodzaju skoków obserwowanych podczas gwałtownego wzrostu DeFi w 2020 r. Czy to jednak takie proste? Według wielu, nie.

To samo potwierdził najnowszy raport Ethereum Gas Report CoinMetrics.

„Wysokie opłaty transakcyjne są zasadniczo problemem skalowalności. Jeśli Ethereum może przetworzyć tylko kilkaset transakcji (średnio) na blok, opłaty będą nadal wysokie, o ile użycie DApp będzie rosło. Ceny gas będą nadal wysokie, o ile istnieje duża konkurencja o miejsce w blokach ”.

To samo powtórzył Tim Roughgarden z Columbia University, a profesor argumentował, że wysokie opłaty transakcyjne, z EIP-1559 lub bez, prawdopodobnie nie ustabilizują się, zwłaszcza że nie jest to wada konstrukcji mechanicznej.

Co wtedy? 

Cóż, według CoinMetrics:

„Rozwiązania skalowalności Ethereum (Optimism, Loopspring itp.) Są w drodze, które będą prawdziwym długoterminowym rozwiązaniem prowadzącym do obniżenia opłat transakcyjnych”.

Bez owijania

Teraz pytania i obawy związane z możliwym podziałem łańcucha w najbliższym czasie są całkowicie uzasadnione, a osoby takie jak Flexpool komentują, że „programiści wrzucili je pod autobus”. O ile jednak spodziewano się niechęci górników, nie odbył się pod kierownictwem górników „Show of Force” zaplanowany na 1 kwietnia.

Niestety, nawet biorąc to pod uwagę, faktem jest, że wymuszenie takiego podziału łańcucha miałoby negatywny wpływ na rentowność samych górników. Według wszelkiego racjonalnego prawdopodobieństwa górnicy woleliby mieć mniejsze marże zysku niż ponieść straty.

W każdym razie, po tym, jak niektórzy górnicy wyszli na jaw, aby sprzeciwić się wyżej wymienionej propozycji, programiści Ethereum przyspieszyli z zakończeniem przejścia na PoS. W rzeczywistości, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia, Vitalik Buterin , jeden ze współzałożycieli Ethereum, zauważył :

„Jeśli odejdą niektórzy górnicy, mogą przyjść nowi. Jeśli górnicy zaatakują 51%, wszyscy przeniesiemy się do POS tak szybko, jak to możliwe. ”

Buterin opubilikował nawet dokument rozszerzający w sprawie ewentualnego „Szybkie połączenie poprzez zmianę wyboru Forka” plan, którym programista ma nadzieję stłumić opór górników.

Prawdopodobnie to zadziałało, ponieważ „pokaz siły” i „bunt górników”, które miały się wydarzyć pierwszego dnia kwietnia, nie przyniosły skutku. Jak zauważył redditor ,

„Nagle zdali sobie sprawę, że celują ze strzelby we własne stopy – wtedy zwyciężył zdrowy rozsądek”.

Czy warto?

Na koniec ostatnie pytanie – czy EIP-1559 jest optymistyczny dla ETH? Cóż, tak i nie.

Tak, ponieważ propozycja spalania opłat EIP-1559 napędza niedobory, a co za tym idzie, tworzenie wartości, wypychając cenę ETH wyżej na listach przebojów. Zgodnie z tym, co Ben Edgington z Consenys powiedział OKEx Insights:

„EIP-1559 niewątpliwie ulepsza Ethereum. O ile cena i protokół są połączone, efekt powinien być pozytywny. Całkowity wpływ jest niemożliwy do określenia ”.

Z drugiej strony można również odpowiedzieć przecząco, ponieważ sukces górników w ekosystemie ETH będzie silniej powiązany z wynikami cenowymi alt. Jeśli zbiorniki ETH, w połączeniu z niższymi marżami zysku, pojawią się nierentowność, a górnicy mogą spaść, zagrażając bezpieczeństwu Ethereum.

Krótko mówiąc, nic nie jest pewne. Być może niepewność będzie nową normą, kiedy pojawi się EIP-1559.

Źródło: AMBCrypto

Udostępnij w social mediach:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.