Edward Snowden: Prywatność Bitcoina jest do niczego

Edward Snowden, słynny informator, który ujawnił wysoce tajne informacje z Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w 2013 r., zaatakował Bitcoina (BTC) za jego niezdolność do ochrony prywatności finansowej użytkowników.  

Przemawiając wczoraj na Orchid’s Priv8 Virtual Privacy Summit, Snowden, który jest również entuzjastą kryptowalut, powiedział, że bitcoin ma swoje wady, zwłaszcza jeśli chodzi o „prywatność finansową”.

„Bitcoin jest do niczego na wiele sposobów, takich jak prywatność finansowa” – powiedział. 

Snowden zauważył, że pojęcie prywatności jest ważne, aby chronić jednostki przed wykorzystywaniem, zwłaszcza w czasach, gdy rządy we wszystkich częściach świata wtrącają się w sprawy ludzi. 

Nie uważa prywatności za sposób na ukrycie rzeczy przed intruzami, a raczej uważa, że ​​pomaga ona chronić ludzi przed niebezpieczeństwami związanymi z posiadaniem pewnych informacji w niepowołane ręce. 

Niepowodzenie Bitcoina w zakresie ochrony prywatności finansowej

Podczas gdy rząd miał całkowitą kontrolę nad tym, co dzieje się w branży finansowej, identyfikując każdy szczegół transakcji, ludzie myśleli, że stworzenie Bitcoina rozwiąże problem prywatności w przestrzeni finansowej. 

Bitcoin został zaprojektowany jako pseudonimowy środek płatniczy, który rejestruje transakcje na publicznym łańcuchu bloków. Idea rejestrowania transakcji w publicznie dostępnej księdze umożliwia każdemu łatwy dostęp do transakcji. REKLAMA

Ponadto, gdy organy nadzoru finansowego żądają, aby giełdy wdrożyły procedury Know-Your-Customer (KYC), łatwiej będzie powiązać adres bitcoin z osobą fizyczną. 

Te i kilka innych wad mogą być powodem, dla którego Snowden powiedział, że największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej jest do niczego, jeśli chodzi o prywatność. 

Snowden może nie być fanem Bitcoina ze względu na lukę w prywatności, wcześniej wspierał monetę prywatności – Zcash. 

Powód nie jest przesadny, ponieważ Zcash, podobnie jak inne monety służące ochronie prywatności, robi to, do czego został stworzony – aby chronić transakcje finansowe użytkowników przed wzrokiem ciekawskich.

Nie przepraszam 

Snowden trafił na pierwsze strony gazet w 2013 roku po ujawnieniu dziennikarzom tysięcy tajnych dokumentów NSA, które zostały opublikowane w Washington Posts i innych mediach. 

Jego obroną przed drastycznym posunięciem było poinformowanie opinii publicznej o okrucieństwach popełnionych przez rząd USA w ich imieniu i wobec nich. Wiedząc o konsekwencjach swojego działania, rzucił pracę w NSA i uciekł do Hongkongu. 

13 czerwca Departament Sprawiedliwości (DoJ) rzucił Snowdenowi dwa zarzuty, w tym kradzież mienia rządowego i naruszenie ustawy o szpiegostwie z 1917 roku. 

W wyniku wyroku cofnięto mu paszport amerykański, co skłoniło rosyjski rząd do udzielenia mu azylu.  

Na początku tego roku wielu uważało, że administracja Trumpa po zmianie udzieli Snowdenowi prezydenckiego ułaskawienia wraz z innymi przestępcami. Nie otrzymał jednak żadnego ułaskawienia i jako taki nadal uważany był za wroga Stanów Zjednoczonych.

Źródło/tłumaczenie: Cryptopotato

Udostępnij w social mediach:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.