Eden to darmowa aplikacja, w której użytkownicy mogą oznaczać na mapie dzikorosnące rośliny jadalne.
W wielu krajach istnieje ponad 1000 gatunków takich roślin, a także blisko 1500 odmian grzybów jadalnych. W aplikacji Eden można oznaczać także źródła wody. Będą one poddawane badaniom w celu ustalenia, czy pozyskana z nich woda nadaje się do picia. Twórcy rozwiązania wyrażają również chęć walki z zaśmiecaniem środowiska. W związku z tym Eden umożliwia oznaczanie dzikich wysypisk śmieci. Ich koordynaty będą następnie zgłaszane odpowiednim jednostkom miejskim. Eden planuje organizować akcje i konkursy polegające na sprzątaniu takich miejsc.
Dla kogo przeznaczona jest aplikacja Eden?
Aplikacja Eden odpowiada na potrzeby ówczesnego człowieka, który nie posiada wiedzy zielarskiej. Taka wiedza istnieje, jednak jest rozproszona po całym Internecie i bardzo często przeplata się z nieprawdziwymi, a nawet szkodliwymi poradami. Eden konsoliduje w jednym miejscu tylko rzetelne fakty. Aplikacja skierowana jest przede wszystkim dla osób, które chcą przygotować własne medykamenty z lokalnych ziół i dowiedzieć się, gdzie je znaleźć. Skorzystają z niej również użytkownicy, którzy próbują zdobyć dzikie pożywienie, lecz nie posiadają wiedzy z zakresu ich rozpoznawania i lokalizacji.
Odbiorcami Eden są również inne grupy docelowe, takie jak:
- Osoby stawiające na zdrowe pożywienie bez konserwantów,
- Osoby zainteresowane medycyną naturalną,
- Osoby chcące spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu,
- Rodzice chcący edukować swoje dzieci na temat natury,
- Osoby chcące zaoszczędzić pieniądze,
- Użytkownicy mediów społecznościowych chcący pokazać piękne, naturalne widoki i zebrane przez siebie skarby przyrody.
Tak duża i różnorodna grupa docelowa sprawia, że przy obecnie rosnącej inflacji i kosztach życia, aplikacja Eden jest pożądanym i atrakcyjnym rozwiązaniem. Różne możliwości komunikacji pozwolą dotrzeć do wielu odbiorców i zachęcą ich do korzystania z tego innowacyjnego projektu.
Jakie funkcje oferuje Eden?
Aplikacja Eden została zaprojektowana tak, aby jej użytkownicy byli w stanie samodzielnie zebrać dzikorosnące pożywienie i przygotować je do spożycia. To samo tyczy się wytwarzania medykamentów na trapiące ich dolegliwości. Posiadanie specjalistycznej wiedzy nie jest tu konieczne – pełna baza informacji zintegrowana jest z aplikacją.
Eden umożliwia:
- Dodanie lokalizacji oraz precyzyjne nawigowanie do dzikiej rośliny jadalnej z wykorzystaniem nawigacji GPS,
- Zweryfikowanie gatunku rośliny poprzez wykonanie zdjęcia i funkcję rozpoznającą opartą o sztuczną inteligencję,
- Zdobycie wiedzy na temat przygotowywania medykamentów z lokalnie rosnących ziół poprzez funkcję „Dzika Apteka”,
- Wyszukanie receptury na trapiącą użytkownika dolegliwość dzięki funkcji „Co ci dolega?” – po określeniu symptomów otrzymamy listę ziół wraz z recepturami na przygotowanie odpowiedniego preparatu,
- Kontaktowanie się z lokalnymi producentami żywności,
- Foodsharing (dzielenie się jedzeniem) między użytkownikami Edenu.
Aplikacja Eden posiada również funkcję „Targowisko”. Umożliwia ona połączenie użytkowników Eden z lokalnymi rolnikami, którzy będą mogli oznaczyć swoje gospodarstwa na mapie oraz przedstawić swoją ofertę.
Idea kryjąca się za aplikacją Eden
Misją aplikacji Eden jest edukacja społeczeństwa oraz przekazanie w ręce użytkowników narzędzia zawierającego starą i sprawdzoną wiedzę połączoną z nową technologią. Umożliwi to bezproblemowe zdobywanie dziko rosnącego, jadalnego pożywienia, a także pozyskanie wiedzy i usamodzielnienie się w zakresie ziołolecznictwa. Korzystając z Edenu użytkownik nawiązuje bezpośrednią relację z naturą i poznaje ją od najlepszej strony. Otrzymuje jednocześnie zagregowaną wiedzę ekspertów. Przy okazji dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, otaczając się naturą. Sprawia to, że Eden jest jednym z najbardziej zielonych projektów opartych o technologię blockchain.
Co łączy aplikację Eden z technologią blockchain?
Twórcy aplikacji Eden mają w planach zapoczątkowanie nowego trendu Discover to Earn z wykorzystaniem technologii blockchain. Będzie on stanowił podstawę tokenomii oraz planu ekspansji międzynarodowej. Użytkownik Edenu, który oznaczy na mapie jadalną roślinę, zostanie wynagrodzony Edencoinami – natywną kryptowalutą blockchainu Eden.
W ramach opracowywania tokenomii twórcy projektu Eden zadbali o to, aby nie powielać błędów trendu M2E (Move to Earn). Jednym z minusów tego sposobu wynagradzania jest nadmierna podaż tokenów.
Aplikacja Eden wprowadza szereg optymalizacji w tym zakresie:
- Użytkownikami aplikacji będą w większości ludzie, którzy nie posiadają wiedzy na temat działania kryptowalut. Takie osoby nie mają swoich portfeli kryptowalutowych, w związku z czym nie będą generować tak dużej podaży tokenu, jak miało to miejsce w przypadku M2E. Użytkownik Eden będzie mógł wydać otrzymane Edencoiny na produkty w wewnętrznym sklepie internetowym. Przewidziana jest również możliwość wykupienia subskrypcji, która rozwinie funkcjonalności Eden między innymi o dodatkowe zastosowania oraz kursy edukacyjne w zakresie zdrowia i ziół.
- Każdego dnia około 25% zysków z aplikacji Eden będzie przeznaczane na odkup Edencoinów z rynku. Będą one zasilały Fundusz Odkrywców, z którego emitowane będą nagrody w kolejnych regionach kraju i za granicą.
- Emisja tokena będzie regulowana przez Płatne Strefy – obszary, w których będą przyznawane nagrody w postaci Edencoin. Strefy te będą umieszczane w największych miastach z uwagi na znajdujące się w nich największe grono odbiorców aplikacji Eden.
- Każdego dnia będzie następowało spalanie monet (ang. token burn). Będzie to miało na celu usunięcie części Edencoinów z obiegu, aby zredukować podaż.
- W aplikacji zaimplementowany zostanie moduł FIAT – CRYPTO. Umożliwi on zakupienie Edencoinów za pieniądz fiducjarny. Usługi B2B (ang. business to business) oraz B2C (ang. business to consumer) będą bardziej opłacalne w przypadku płatności Edencoinami.
Korzyści płynące z dzikorosnących roślin
W dobie przetworzonej żywności, sztucznych nawozów, genetycznie modyfikowanej żywności i rosnących cen, zbieranie dzikorosnących roślin wiąże się z wieloma korzyściami.
Oto kilka najważniejszych informacji:
- W przeciwieństwie do swoich sklepowych odpowiedników dzikie rośliny zawierają nawet do kilkudziesięciu razy więcej wartości odżywczych, witamin, minerałów, fitozwiązków, polifenolów i karotenoidów. Przykładowo w dzikiej róży znajduje się od 15 do 30 razy więcej witaminy C niż w cytrynie.
- Dzikie rośliny są doskonałą alternatywą podbijających rynek suplementów. Przyswajalność tych substancji wciąż budzi wiele kontrowersji, ponieważ są to wyizolowane związki. Przyswajalność dzikich ziół jest znacznie większa i są one znacznie bogatsze w cenne związki odżywcze.
- Dzikie rośliny nie są modyfikowane genetycznie i nie hoduje się ich na wyjałowionej ziemi rolniczej.
- Dzikie rośliny nie są nawożone, podlewane pestycydami, konserwowane czy woskowane.
- Dzikie rośliny są wykorzystywane w najstarszych znanych systemach medycznych. Za przykład może posłużyć medycyna chińska.
- Zbieranie dzikich roślin wiąże się z dbałością o naturę. Obecnie wiele mówi się o alarmującym stanie wyjałowionej gleby na planecie. W przyszłości może ona przestać rodzić rośliny. Doprowadzi to do ograniczonego dostępu do jedzenia i głodu. Ziemia niebędąca polem uprawnym jest żyzna – rośliny rosną same, nie są podlewane i nawożone. Jest to najlepszy wybór dla zdrowia i troski o przyszłe pokolenia.
- Niepodważalnym benefitem zbierania dzikich roślin jest darmowy dostęp do nich. Jedyna inwestycja to czas spędzony na łonie natury.
- Wycieczka w otoczenie natury to ogromne korzyści i przyjemność. Obcowanie z naturą redukuje stres, uspokaja i wpływa kojąco na układ nerwowy, między innymi dzięki olejkom eterycznym zawartym w roślinach.
Połączenie mądrości przodków z nową technologią i A.I.
Problemem obecnego pokolenia jest to, że nie umiemy zidentyfikować lokalnych roślin, nie wiemy, gdzie można je znaleźć i jakie mają właściwości zdrowotne.
Dlatego wykorzystujemy A.I. do identyfikacji roślin ze zdjęcia i weryfikacji poprawności roślin zaznaczonych na mapie przez użytkowników.
W procesie identyfikacji roślin będą wykorzystywane EdenCoins.
W początkowej wersji skupimy się na identyfikacji roślin jadalnych. W przyszłości rozszerzymy tę funkcję o inne gatunki roślin.
Podsumowanie
Jak widać przyszłość projektu zapowiada się obiecująco. Jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie jego dalszy rozwój. Uszczęśliwia nas fakt powstania kolejnej inicjatywy, która łączy branżę kryptowalut z promowaniem zdrowego trybu życia i dbałością o środowisko. Będziemy bacznie obserwować postępy zespołu Eden i informować o nich na bieżąco.
Więcej informacji na temat aplikacji Eden można odnaleźć na oficjalnej stronie internetowej pod poniższym adresem: https://ouredenapp.com/
Dodatkową wiedzę techniczną oraz dalsze plany twórców tego projektu można pozyskać z dokumentu biznesowego Eden pod poniższym adresem: https://drive.google.com/file/d/1ShXTf9CXKwbYHGLu0MleQy05gtLtL-oC/view