EBC publikuje wyniki publicznych konsultacji w sprawie cyfrowego euro

Coinspector.pl

Europejski Bank Centralny (EBC) opublikował wyniki konsultacji społecznych, inicjatywy  zapoczątkowanej w zeszłym roku w celu oceny stanowiska Europejczyków w sprawie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) wspieranej przez Unię Europejską.

Zgodnie z opublikowanym wynikiem większość respondentów, w tym prywatni obywatele i profesjonaliści, chce cyfrowego euro, ale tylko wtedy, gdy można je zbudować z elementami prywatności.

EBC zwrócił uwagę, że wyniki uzyskane z kompleksowej analizy ankiety potwierdziły jego wcześniejsze spostrzeżenia. Organ monetarny UE podkreślił, że społeczeństwo chce cyfrowego euro, które zostanie zintegrowane z istniejącymi systemami bankowymi i płatniczymi. Jak zaznaczono w komunikacie, wyniki konsultacji społecznych pomogą w podjęciu decyzji Rady Europejskiej, kiedy zbierze się ona w połowie 2021 r., Aby zadecydować o losach inicjatywy CBDC.

„Cyfrowe euro może odnieść sukces tylko wtedy, gdy spełni potrzeby Europejczyków” – mówi członek zarządu EBC Fabio Panetta. „Dołożymy wszelkich starań, aby cyfrowe euro spełniało oczekiwania obywateli podkreślone w konsultacjach społecznych”. 

Oprócz prywatności, którą respondenci traktowali priorytetowo, użytkownicy wskazywali również na bezpieczeństwo, płatności transgraniczne w całej UE, brak dodatkowych kosztów oraz użyteczność w trybie offline jako inne ważne cechy, które chcą widzieć w cyfrowym euro.

Prywatność jest najważniejszą cechą cyfrowego euro zarówno dla obywateli, jak i dla profesjonalistów, zwłaszcza dla sprzedawców i innych firm. Obie grupy popierają wymóg unikania nielegalnych działań, a mniej niż jedna na dziesięć odpowiedzi od członków społeczeństwa wykazuje poparcie dla pełnej anonimowości – czytamy w raporcie.

Rozwój produktu CBDC przez główne banki centralne na całym świecie nie jest obecnie rzadkością w naszym dzisiejszym świecie. Podczas gdy Bank Centralny Bahamów przeszedł do historii jako pierwszy bank, który wprowadził funkcjonalny produkt CBDC, inne kraje, w tym Chiny i Szwecja, również znajdują się w zaawansowanych fazach testów w dążeniu do wypuszczenia funkcjonalnej waluty cyfrowej z powrotem.

Źródło:Blockchain.news

Udostępnij w social mediach:

Jeden komentarz


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.