Deutsche Bank: Bitcoin stanie się cyfrowym złotem XXI wieku

Według Marion Laboure, analityka badawczego w Deutsche Bank, możliwa do zrealizowania wycena rynkowa Bitcoina w wysokości blisko 1 biliona dolarów i jego potencjał do dalszego wzrostu uniemożliwiły bankom dalsze ignorowanie jego ważności.

Laboure, starszy ekonomista i strateg rynkowy w Deutsche Bank, powiedział, że ludzie zawsze starali się przechowywać swoje bogactwo w aktywach niekontrolowanych przez rządy, takich jak złoto. Jednak Bitcoin ma potencjał, aby stać się cyfrową wersją złota.

Złoto pełni tę rolę od wieków. I tak, potencjalnie mógłbym zobaczyć, jak Bitcoin stanie się cyfrowym złotem XXI wieku.

Dodała, że ​​wiele osób postrzega Bitcoin jako ochronę przed inflacją fiducjarną, ponieważ ma on stałą podaż w czasie, gdy banki centralne wykładniczo zwiększają podaż tradycyjnych walut. Przy maksymalnej podaży 21 milionów około 89 procent Bitcoinów jest już w obiegu.

Znacząca rola Crypto w przyszłości płatności

Laboure, który jest również profesorem finansów i ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, uważa, że ​​kryptowaluty pomogą kształtować przyszłość płatności. Obecnie ograniczenia Bitcoina jako środka płatniczego wynikają głównie z nielicznych punktów handlowych, które go obsługują, jego powolnego czasu rozliczenia i wysokich opłat transakcyjnych.

Jednak czynniki te ulegną zmianie wraz ze wzrostem przyjęcia i udoskonaleniem technologii, aby umożliwić tańsze i szybsze transakcje.

Ale ważne jest, aby pamiętać, że Bitcoin jest ryzykowny: jest zbyt niestabilny, aby być dzisiaj wiarygodnym magazynem wartości. I spodziewam się, że w przewidywalnej przyszłości pozostanę bardzo niestabilny.

Laboure wskazuje trzy główne rzeczy powody zmienności Bitcoina. Pierwszym powodem jest to, że Bitcoin jest wykorzystywany do inwestycji i spekulacji. Po drugie, pomimo zwiększonej adopcji, Bitcoin nadal ma ograniczoną zbywalność. To prowadzi do zmienności, gdy na rynku pojawia się kilka dużych zakupów lub zrzutów. Wreszcie, wartość Bitcoina zależy od tego, ile ludzie uważają, że jest wart, co czyni go podatnym na zmianę nastrojów inwestorów.

Labore porównał także Bitcoina do Ethereum:

Jeśli Bitcoin jest czasami nazywany „cyfrowym złotem”, Ethereum byłoby wówczas „cyfrowym srebrem”.

Największym problemem krypto jest brak regulacji

Temat regulacji stał się gorącym tematem w branży kryptowalut. Laboure powiedział, że chociaż luźne regulacje sprawdziły się w przypadku wczesnych użytkowników, stały się ograniczeniem dla potencjalnych inwestycji ze strony przedsiębiorstw i inwestorów instytucjonalnych.

Kryptowaluty zużywają również ogromne i niezrównoważone ilości energii do przetwarzania transakcji.

Oba problemy można rozwiązać, przyjmując bardziej ekologiczną technologię kryptograficzną i wprowadzając silniejsze ramy regulacyjne już w 2021 r.

Laboure doszedł do wniosku, że wbrew powszechnej opinii kryptowalut, centralne waluty cyfrowe i gotówka będą współistnieć w przyszłości.

CBDC, gotówka i kryptowaluty będą współistnieć. Gotówka z pewnością nie zniknie, ale spodziewamy się, że zniknie jako środek płatniczy.

Udostępnij w social mediach: