Ten halving Bitcoina oznacza historyczną zmianę, ponieważ Bitcoin przekroczył 70 000 USD przed tym wydarzeniem, sygnalizując wyjątkową trajektorię rynkową.
Obecna hossa wyróżnia się na tle swoich poprzedników na kilka istotnych sposobów.
Bitcoin przeszedł do tej pory trzy spadki o połowę. Pierwszy miał miejsce w 2012 roku, kolejny w 2016 roku, a ostatni w 2020 roku. Bitcoin osiągał nowe rekordy wszech czasów dopiero po każdym halvingu.
W przeciwieństwie do tego, tym razem Bitcoin przekroczył już swój poprzedni szczyt ustanowiony w 2021 roku. W zeszłym tygodniu Bitcoin wzrósł powyżej 70 000 USD, co jest godne uwagi, biorąc pod uwagę zbliżający się halving zaplanowany na połowę kwietnia.
Obecny rajd Bitcoina przeczy historycznym wzorcom
To, co jeszcze bardziej wyróżnia ten rajd, to wprowadzenie spotowych funduszy ETF Bitcoin na amerykańskich giełdach, co jest nowością w branży aktywów cyfrowych.
Znany analityk PlanB powtórzył ten sentyment, sugerując odejście od historycznych wzorców. Wizualna analiza wykresów minionych hoss obok obecnej trajektorii uwypukliła wyraźne różnice.
PlanB zwrócił również uwagę na jedno błędne przekonanie dotyczące halvingów: historycznie rynki nie przewidywały skutków halvingów z wyprzedzeniem, jednak tym razem pojawiają się spekulacje, że cena BTC mogła zostać już wyceniona.
Miało to jednak miejsce również w przypadku poprzednich takich wydarzeń i okazało się fałszywe, ponieważ bardzo trudno jest rynkowi wycenić coś tak drastycznego, jak ograniczenie kreacji podaży.
Dramatyczna zmiana w cyklu halvingu Bitcoina
Według innego wybitnego analityka, Rekt Capital, istnieją zazwyczaj cztery fazy cyklu halvingu Bitcoina.
Pierwszą z nich jest rajd przed halvingiem, który ma miejsce około 60 dni przed wydarzeniem i charakteryzuje się gwałtownym wzrostem ceny Bitcoina do nowych lokalnych szczytów. Następnie następuje retrakt przed halvingiem, w którym inwestorzy krótkoterminowi sprzedają swoje pozycje, aby zrealizować zyski, co prowadzi do tymczasowego spadku ceny Bitcoina.
Druga faza obejmuje ostateczne cofnięcie przed halvingiem, które następuje bliżej samego wydarzenia i wiąże się z głębszym cofnięciem ceny Bitcoina, trendem obserwowanym w poprzednich cyklach.
Następnie następuje faza ponownej akumulacji, w której cena Bitcoina konsoliduje się przez kilka miesięcy po halvingu. Rekt Capital zauważył, że w tym cyklu zakres ponownej akumulacji pokrywa się z nowym obszarem wszech czasów, potencjalnie prowadząc do krótszej i mniej zmiennej fazy ponownej akumulacji.
Wreszcie, Rekt przewidział również początek parabolicznej fazy trendu wzrostowego charakteryzującej się przyspieszonym wzrostem ceny Bitcoina. Analityk sugeruje jednak, że faza ta może być krótsza niż w poprzednich cyklach ze względu na potencjalnie przyspieszony cykl rynkowy.
“Historycznie faza ta trwała nieco ponad rok (~ 385 dni), jednak przy potencjalnym przyspieszonym cyklu występującym obecnie, liczba ta może zostać zmniejszona o połowę w tym cyklu rynkowym”.