Czym jest Taproot, najnowsza aktualizacja Bitcoina

Oto szczegóły dotyczące Taproot, aktualizacji Bitcoin, która obiecuje większą prywatność i niższe opłaty transakcyjne.

Co to jest Taproot? To aktualizacja Bitcoina, która obiecuje, że niektóre szczegóły transakcji zostaną ukryte głęboko w metaforycznej glebie. 

Taproot jest na dobrej drodze do bycia największą aktualizacją Bitcoina od 2017 roku, która doprowadziła do hard forka sieci – w którym jeden blockchain dzieli się na dwa oddzielne. Chociaż Taproot nie jest tak kontrowersyjny, warto zrozumieć, w jaki sposób zmieni on największą na świecie sieć blockchain.

Czego dotyczy?

Łańcuch bloków Bitcoina składa się z kodu komputerowego. Tak więc, kiedy wysyłasz na nim transakcję, „monety” są naprawdę połączone ze skryptem. Te polecenia informują łańcuch bloków, co możesz z nimi zrobić. Zwykle oznacza to użycie klucza prywatnego w celu dostarczenia „podpisu” i udowodnienia, że ​​jesteś w stanie je wydać.

Ale ludzie mogą dokonywać bardziej złożonych transakcji (tj. inteligentnych kontraktów lub kodu, który definiuje umowę między nadawcą a odbiorcą). Takich jak wymaganie wielu podpisów przed wydaniem monet lub narzucanie okresu oczekiwania znanego jako „blokada czasowa”.

Kiedy wspomniane monety zostaną ostatecznie wydane, skrypty te stają się publiczne w sieci Bitcoin, dodając wiele danych do i tak już nieporęcznego łańcucha bloków, a potencjalnie ujawniając niektóre szczegóły dotyczące osób zaangażowanych w transakcję. W związku z tym praca firm śledzących blockchain, takich jak CipherTrace i Chainalysis, oraz agencji rządowych, którym te firmy dostarczają dane, jest nieco łatwiejsza.

Co zrobi Taproot?

Dzięki Taproot, wszystkie strony transakcji mogą współpracować, aby te złożone transakcje wyglądały jak standardowe transakcje między osobami. Robią to poprzez połączenie swoich kluczy publicznych w celu stworzenia nowego klucza publicznego, oraz połączenie swoich podpisów w celu stworzenia nowego podpisu. Odbywa się to za pomocą urządzenia zwanego podpisami Schnorra.

Jakie są korzyści?

Dla tych specyficznych typów złożonych transakcji, Taproot powinien zwiększyć prywatność przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości danych potrzebnych do ich przeprowadzenia. Obniżając tym samym koszty transakcji, które stały się znacznie wyższe wraz ze wzrostem popularności Bitcoin.

Co więcej, korzyści związane z prywatnością rozciągną się na aplikacje, które używają kontraktów czasowych, takich jak CoinSwap, który miesza transakcje Bitcoin, aby ukryć pochodzenie i przeznaczenie monet. To samo odnosi się do Lightning Network, sieci drugiej warstwy, która łączy transakcje razem poza łańcuchem. Aplikacje te, dzięki Taproot, stają się bardziej prywatne.

Jak pisał jej pomysłodawca: „Wierzę, że ta konstrukcja pozwoli na największą możliwą anonimowość dla inteligentnych kontraktów. Sprawiając, że będą wyglądały jak najprostsze płatności”.

Czyj to był pomysł?

Taproot został zaproponowany w 2018 roku przez Gregory’ego Maxwella. Maxwell jest twórcą Bitcoin Core, oprogramowania open-source stworzonego przez Blockstream, w którym Maxwell był kiedyś CTO. Bitcoin Core jest dominującym klientem oprogramowania dla Bitcoin, co oznacza, że ​​umożliwia jednostkom interakcję z łańcuchem bloków. Pobierając Bitcoin Core, ludzie mogą brać udział w walidacji transakcji na blockchainie Bitcoin.

Jaki jest obecny stan?

Górnicy bitcoinów – ci, którzy wybijają nowe bloki w sieci – musieli dosłownie „zasygnalizować”, że poparli aktualizację w ciągu dwóch tygodni. (“Trudność” wydobycia Bitcoina dostosowuje się co 2016 bloków lub około dwóch tygodni. W zależności od tego, jak szybko górnicy tworzą nowe bloki. Celem jest uśrednienie nowego bloku co 10 minut.)

Aby aktualizacja mogła zostać przeprowadzona, 90% bloków wydobytych w tym okresie musiało zawierać dane od górników znane jako “bit sygnału”. Jeśli próg ten nie został osiągnięty, górnicy mieli kolejną szansę w ciągu kolejnych dwóch tygodni, aż do 11 sierpnia. Po tym, jak kilka razy nie udało się osiągnąć progu 90%, górnicy z sieci osiągnęli cel 12 czerwca, z zapasem dwóch miesięcy.

Zakładając, że nic się nie stanie, Taproot wejdzie w życie w listopadzie.

Dlaczego 90%?

Bitcoin jest globalnym projektem z milionami interesariuszy, w tym deweloperów, górników, instytucji i osób prywatnych. Jako taki, potrzebuje szerokiego poparcia dla istotnych zmian.

Standardowym procesem uzyskania poparcia jest złożenie propozycji ulepszenia Bitcoin (BIP). BIP-y zawierają zmiany kodu do protokołu Bitcoin i mogą być zgłaszane przez każdego.

Niektórzy chcieli iść naprzód z Bitcoin Improvement Proposal (BIP)9, która uzależniała aktualizację od wsparcia górników. Inni poparli BIP8, który przepchnąłby aktualizację ze wsparciem lub bez wsparcia górników – choć opór był niewielki.

Członkowie społeczności, na publicznych spotkaniach, ostatecznie zdecydowali się na propozycję przyjęcia zwaną “Speedy Trial”, która dawała trzymiesięczny okres dla górników do sygnalizacji z 90% progiem potrzebnym do aktywacji.

Deweloper Bitcoin Core Luke Dashjr wywołał małe poruszenie, gdy stanął w opozycji do Speedy Trial, upierając się, że konsensus został osiągnięty na BIP8. Dashjr stworzył oprogramowanie klienckie, które pozwalało operatorom węzłów na wcześniejszą aktywację Taproot.

Deweloper Bitcoin Matt Corallo odniósł się do tego jako do “nieudytowanego rozwidlenia Bitcoin Core z rozbieżnymi zasadami konsensusu” i “świetnym sposobem na skończenie z dwoma różnymi tokenami Bitcoin i zamieszaniem co do tego, co to jest”.

Kto tego nie popiera?

Edward Snowden, były wykonawca Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, który “dmuchnął w gwizdek” na amerykański program inwigilacji telefonów, powiedział na Ethereal Summit w maju 2021 roku, że Taproot może w rzeczywistości pogorszyć prywatność Bitcoin. Większość deweloperów Bitcoin nie zgadza się z tą oceną.

Jednak propozycja była popularna, ponieważ czyni Bitcoin nieco bardziej podobnym do cyfrowej gotówki z niewielką ilością dostrzeganych wad.

Kiedy była ostatnia duża aktualizacja Bitcoina?

Aktualizacja Segregated Witness (SegWit) w 2017 roku była ostatnią dużą aktualizacją sieci Bitcoin. Celem tej aktualizacji było usunięcie niektórych danych podpisu w transakcjach, aby wydzielić więcej miejsca w blokach na transakcje. W ten sposób łańcuch bloków Bitcoin stałby się szybszy. 

Niektórzy uważali, że nie poszło to wystarczająco daleko i traktowali Bitcoin jako narzędzie inwestycyjne zamiast waluty użytkowej. Uważali, że Bitcoin potrzebuje jeszcze większych rozmiarów bloków, które pozwoliłyby na jego szybką i tanią transakcję jak gotówkę. Ta frakcja zainicjowała hard fork, który utworzył Bitcoin Cash .

Taproot miał znacznie mniej przeciwników niż SegWit. Zamiast tego główny konflikt dotyczył tego, jak to urzeczywistnić.

Źródło: Decrypt

Udostępnij w social mediach: