Czy warto i jak zacząć przygodę z botami tradingowymi?

Czy tego chcemy, czy nie, dzisiejszy rynek (nie tylko krypto, ale również forex czy giełdowy) jest zdominowany przez wykorzystywanie botów, czyli algorytmiczny trading. Na czym dokładnie polega trading wspierany przez boty?

Trading Algorytmiczny wykorzystuje program komputerowy, który stosuje się do określonego zestawu instrukcji (algorytmu) w celu dokonania transakcji. Teoretycznie (a często również w praktyce) trading tego typu może generować zyski z prędkością i częstotliwością, nieosiągalną przez osobę grającą “z palca”.

Strategie botów to definiowane zestawy instrukcji, które wykorzystywane w tradingu algorytmicznym opierają się na czasie, cenie czy na przykład momencie przecięcia się dwóch średnich kroczących (MA). Dzięki korzystaniu z różnych “instrukcji” dla botów możliwe jest inwestowanie ryzykowne/mniej ryzykowne czy krótko/długoterminowe.

Sposób na “emocjonalny trading”

Inną istotną różnicą pomiędzy klasycznym tradingiem na kryptowalutach, a zdaniem się wykorzystanie algorytmicznie zaprojektowanej strategii jest ograniczenie emocji, przez które często tracimy na rynku. Większości traderów, zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym zdarza się panicznie opuścić rynek, bądź przedwcześnie zająć nieodpowiednią pozycję ze względu na panujący sentyment wśród inwestorów. Jest to zwłaszcza widoczne w ramach Crypto Fear and Greed Index, gdzie wskaźniki w przeciągu ostatnich dwóch tygodni zmieniły się z “Ekstremalnej Chciwości” do “Totalnej Paniki”.

Tymczasem powyższy sentyment nie ma wpływu na boty – zachują się one zawsze zgodnie ze swoją strategią. 

Jak rozpocząć trading z botami na platformie SkyRocket.Trade?

Polska platforma tradingowa SkyRocket.trade umożliwia korzystanie z botów na najpopularniejszych giełdach kryptowalut (jest oficjalnym brokerem Binance, OKEx oraz BitMEX), a uruchomienie botów nie powinno być problemem nawet dla początkujących użytkowników. Integracja SkyRocket.Trade z giełdą jest łatwa zwłaszcza z wykorzystaniem tutoriali dostępnych na YouTube:

Po integracji czeka nas wybór bota – możemy je posegregować ze względu na preferowaną przez na kryptowalutę: USDT czy BTC oraz horyzont czasowy inwestycji, który nas interesuje:

Na koniec pozostaje nam wybrać wielkość pozycji, którą chcemy wykorzystywać w wybranej przez nas strategii algorytmicznej:

Na koniec pozostaje nam wybrać wielkość pozycji, którą chcemy wykorzystywać w wybranej przez nas strategii algorytmicznej:

Inwestowanie za pomocą botów wiąże się z ryzykiem, choć w wielu przypadkach jest ono mniejsze w niż tradycyjnym handlu na giełdzie krypto. Dlatego otwierając pozycję na danym bocie, warto pamiętać, aby nie inwestować wszystkich swoich środków w jednym miejscu. Jak zawsze w przypadku inwestowania – dywersyfikacja jest kluczem.

Dla coinspector.pl – Michał Adamski, Skyrocket.trade

Udostępnij w social mediach: