Cryptiony.com – rozlicz podatek od kryptowalut samodzielnie z aplikacją

Jeśli w trakcie roku handlowałeś na kryptowalutach i dokonywałeś transakcji fiat lub płaciłeś kryptowalutami, to nieuniknione będzie rozliczenie się z fiskusem.

W przypadku gdy osiągnąłeś dochód ze swoich inwestycji należy zapłacić podatek 19% od osiągniętego dochodu. Korzystając z aplikacji cryptiony.com możesz zrobić to samodzielnie w łatwy sposób.

Cryptiony oferuje integracje z następującymi giełdami przez API:


•Binance
•Zonda (dawniej BitBay)
•Bitstamp
•Coinbase PRO
•Kraken


Z poniższych giełd, możemy wyeksportować historię transakcji do pliku i zaimportować w aplikacji Cryptiony:

  • Binance (handel spot, zakup kryptowalut kartą debetową/kredytową,
    płatności kartą Visa Binance)
  • Coinbase
  • Crypto.com
  • Localbitcoins


Jeśli nie ma Twojej giełdy na liście, to nadal możesz zaimportować swoje transakcje z pliku, formatując go według przygotowanego szablonu Excel – dostępnego w aplikacji. Możesz także dodać transakcje ręcznie – przy pomocy
formularza w aplikacji.


Po założeniu konta, wybierz interesującą Cię giełdę, a system sam pokaże Ci w jaki sposób (generując klucz API) połączysz ją z systemem Cryptiony. Cryptiony integruje się z Narodowym Bankiem Polskim, więc jeśli masz
transakcje w EUR, USD czy innych walutach tradycyjnych, to zostaną one przeliczone po kursie NBP – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.


To wszystko jest bajecznie łatwe.


Bartosz Milczarek (CEO Cryptiony):


Rok 2021 to wielki wzrost zainteresowania rynkiem kryptowalut. Wiele osób wciąż zastanawia się jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z handlu na kryptowalutach. Dlatego w Cryptiony upraszczamy proces wyliczenia zobowiązań podatkowych do niezbędnego minimum. Dodatkowo oferujemy użytkownikom wgląd w zobowiązania podatkowe na bieżąco – aby mogli dokonać optymalizacji podatkowej.


Jak nie zapłacić podatku od kryptowalut?


Koniec roku to ostatni moment na optymalizację podatkową. Jeżeli osiągnąłeś dochód, to do końca roku możesz podjąć działania, które w legalny sposób pozwolą Ci obniżyć podatek do zapłaty lub w ogóle zredukować do zera.
Przykładowo, jeżeli w danym roku osiągnąłeś dochód 50 000zł, to podatek należny do zapłaty wynosi 9 500zł. Jeżeli jednak na koniec roku zakupisz kryptowaluty np. stablecoiny (aby uniknąć wahań kursów) za kwotę 50 000zł,
to stanowi to Twój koszt uzyskania przychodu. Zatem po takiej operacji Twój dochód to 0zł i brak podatku do zapłaty. W styczniu możesz sprzedać swoje stablecoiny za złotówki i wówczas powstaje dochód, ale już w nowym roku, czyli podatek do zapłaty jest odroczony. Tę czynność można powtórzyć.

Aplikacja Cryptiony pokaże Ci Twój aktualny dochód oraz podatek należny do zapłaty. Twoje zobowiązania podatkowe są aktualizowane na bieżąco – gdy tylko nowa transakcja pojawi się w systemie.

Cryptiony oferuje trzy pakiety:

Nasi czytelnicy podając kod promocyjny: COINSPECTOR otrzymają 10% rabatu na wybrany, płatny pakiet.


Nie zapomnijcie, że termin składania PIT to 30 kwietnia. Pamietajcie również, że podatek to nie tylko wymiana krypto na waluty fiducjarne. Jeśli nabyliście inne dobra za kryptowaluty, od tego również należy odprowadzić podatek. Np. jeśli płaciliście kartą Visa Binance w kryptowalutach, to również z takich transakcji należy się rozliczyć. Cryptiony oferuje import i rozliczenie takich transakcji.

Udostępnij w social mediach: