Co to jest FORK – Soft fork, Hard fork

Fork (rozwidlenie) dzieli łańcuch bloków na dwa lub więcej typów, które albo nadal działają równolegle (soft fork), albo rozwijają się całkowicie niezależnie od siebie (hard fork).

Fork, w rozwoju oprogramowania to rozwidlenie nowej wersji oryginalnego kodu źródłowego. Ta nowa wersja może bardzo ściśle współpracować z oryginalnym projektem. Na przykład testując funkcje eksperymentalne lub wdrażając nowe funkcje. Rozwijając w zupełnie nowym kierunku, aż do samodzielnego produktu lub samodzielnego wariantu istniejącego produktu.

Takie odstępstwa od oryginalnych protokołów systemu w związku z łańcuchami bloków pojawiają się podczas dalszego rozwoju. Rozróżnienie między miękkim rozwidleniem a twardym rozwidleniem jest tutaj szczególnie ważne.

Soft Fork

Kluczową cechą Soft Fork jest to, że wersje podzielone, są często wstecznie kompatybilne ze starszymi wersjami protokołów. Oznacza to, że nawet jeśli węzeł korzysta ze starszej wersji protokołu, transakcje mogą być przetwarzane poprawnie o ile bloki nie naruszają jawnie nowych przepisów.

Hard Fork

Hard fork zmienia protokoły kryptowaluty tak bardzo, że transakcje za pośrednictwem węzłów ze starszym oprogramowaniem często nie są już możliwe. W wielu przypadkach te produkty uboczne powodują powstanie samodzielnego łańcucha bloków i zupełnie nowych samodzielnych aplikacji. Na przykład różne nowe kryptowaluty, takie jak Bitcoin Cash, odeszły teraz od Bitcoin, który działa całkowicie niezależnie od swojej oryginalnej platformy i funkcjonuje jako własna kryptowaluta.

W ten sposób powstaje coś zupełnie wyjątkowego, co nie jest już kompatybilne z oryginalną platformą; projekt realizuje własne cele i nie jest już zorientowany na innowacje i zmiany, przez które przeszedł oryginalny blockchain. Jednak hard fork nie zawsze musi oznaczać podzielenie nowej wartości kryptograficznej. Jeśli istnieje konsensus co do zmian, większość użytkowników często dobrowolnie przechodzi na nowy protokół i nadal korzysta z istniejącego łańcucha bloków.

Udostępnij w social mediach:

Jeden komentarz


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.