Chiny zaostrzają prawo dla osób zbierających fundusze poprzez sprzedaż kryptowalut

Chiny ogłosiły, że będą mogły osadzać w więzieniach osoby winne gromadzenia funduszy poprzez sprzedaż tokenów. W ten sposób rozszerzają swoje represje i walkę z kryptowalutami.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym w dniu 24 lutego 2022 r. i opublikowanym na stronie Najwyższego Sądu Ludowego Chińskiej Republiki Ludowej, Sąd zmienił swoją interpretację krajowego prawa karnego, aby całkowicie zabronić zbierania pieniędzy od społeczeństwa za pomocą waluty wirtualnej. Zmiana ma wejść w życie już 1 marca 2022 r. 

Chociaż Chiny zakazały zbierania funduszy w oparciu o kryptowaluty od 2017 r., ta nowa poprawka oznacza, że chińskie sądy mogą teraz oficjalnie wydawać wyroki na ww. osoby. Kary więzienia będą wahać się od poniżej 3 lat do ponad 10 lat, w zależności od zebranej kwoty.

Jak czytamy w oświadczeniu, jeśli kwota “oszustwa” związanego ze zbieraniem funduszy na kryptowaluty przekracza 100 000 juanów (ok. 16 000 USD), zostanie uznana za “dużą kwotę”. Jeśli ta kwota przekroczy natomiast 500 000 juanów (ok. 79 000 USD), zostanie określona jako “ogromna”, zgodnie z art. 192 prawa karnego.

Niewątpliwie, Chiny podejmują agresywne kroki w celu wyeliminowania kryptowalut z kraju. Warto wspomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku chiński bank centralny zakazał wszelkich transakcji kryptowalutowych, unzając je za nielegalne. Działalność gospodarcza związana z kryptowalutami również została uznana za nielegalną, w tym handel i wydobycie.

Chińska polityka kryptowalutowa przyniosła wiele korzyści USA, pozwalając tym samym wyprzedzić Chiny jako największy rynek wydobycia Bitcoinów. Według Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, Stany Zjednoczone odpowiadają obecnie za ponad 35% wskaźnika hash rate lub mocy obliczeniowej Bitcoina.

Udostępnij w social mediach: