Chiny będą nadzorować handel energią odnawialną przy użyciu blockchain

Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (ang. National Development and Reform Commission, NDRC) ogłosiła we wrześniu 2021 r. współpracę z China’s State Grid Corporation.

Celem takiego partnerstwa jest opracowanie platformy umożliwiającej handel zieloną energią za pośrednictwem technologii blockchain.

Kiedy energia elektryczna trafia do sieci energetycznej, jest niczym więcej jak tylko energią elektryczną. Trudno jest określić, czy jej źródłem jest elektrownia węglowa czy farma wiatrowa. W przypadku stosowania technologii blockchain w branży energetycznej taka kwestia nie będzie budziła wątpliwości pochodzenia. Dzięki temu możliwe jest uwierzytelnienie źródła jako zielonej energii za pośrednictwem blockchain.

Jednym z czynników, który zadecydował o podjęciu współpracy jest coraz częstsza chęć korzystania z energii odnawialnej przez przedsiębiorstwa. W fazie badań i projektowania Komisja odkryła, że wiele domowych sieci energetycznych wykazało gotowość do zapłacenia nawet wyższych cen za ekologiczne zalety energii. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest gotowość do eksperymentowania z nowymi technologiami.

Program pilotażowy

Komisja zaproponowała uruchomienie programu pilotażowego. Jak wskazano w komunikacie NDRC: “W początkowej fazie pilotażu planowane jest wyselekcjonowanie obszarów o dużej skłonności do konsumpcji zielonej energii, a po uruchomieniu pilotażowego handlu zieloną energią inne obszary również będą aktywnie kontynuowane. Podczas procesu pilotażowego odpowiednie departamenty wzmocnią wytyczne, ulepszą politykę wspierającą, koordynują i rozwiążą problemy w odpowiednim czasie oraz stworzą sprzyjające środowisko dla handlu zieloną energią”.

Badane aspekty mają objąć m.in. organizację handlu, mechanizm rozliczeń czy ceny. Celem jest zapewnienie usług, które przyjazne będą dla użytkownika.

Blockchain w branży energetycznej

Użycie blockchain w sektorze energetycznym staje się coraz częściej eksperymentowalnym obszarem w handlu odnawialnymi źródłami energii. Takie rozwiązanie pozwoli m.in. śledzić produkcję, jak i zużycie. Co więcej, blockchain zapewni odporność na manipulacje i utrudni zmianę danych.

State Grid Corporation złożył już wniosek o patent systemu transakcyjnego opartego na blockchainie dla zielonej energiii. W planach jest wkrótce jego wykorzystanie. NDRC ma nadzieję, że tak skonstruowany system może również przyczynić się do poszerzenia grona użytkowników korzystających z zielonej energii. W przyszłości może to rozwiązać globalny problem energetyczny związany z emisją dwutlenku węgla. Tak zastosowana promocja budowy nowego systemu elektroenergetycznego oraz jego wdrożenie przez Chiny może być faktycznie przełomowym wydarzeniem wśród tej branży.

Udostępnij w social mediach: