Cardano – cena spada od czasu wprowadzenia inteligentnych kontraktów

Pomimo rosnącego entuzjazmu dla hard fork Alonzo, cena ADA stała się ujemna od czasu jego wprowadzenia na rynek.

Podczas gdy Ethereum i Bitcoin osiągnęły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wiele ATH, Cardano nie odnotowało żadnych nowych szczytów od września. Wprowadzanie inteligentnych kontraktów nie wydawało się zbytnio wiać w żagle, a jego kapitalizacja rynkowa nadal spada.

Spowolnienie ADA

W dniu 2 września 2021 roku cena ADA osiągnęła szczyt na poziomie ponad 3 dolarów. Jej kapitalizacja rynkowa prawie przekroczyła 100 miliardów dolarów. Po tym nastąpił gwałtowny spadek 7 września wraz z resztą rynku kryptowalut. Wtedy weszło w życie prawo Salwadoru dotyczące Bitcoina.

Niecały tydzień później Input Output – zespół stojący za Cardano – potwierdził wdrożenie aktualizacji Alonzo. Dzięki temu sieć była kompatybilna z inteligentnymi kontraktami przy użyciu platformy Plutus. Cena ADA szybko wzrosła do 2,71 USD, ale następnego dnia spadła poniżej 2,50 USD.

Od tego czasu sytuacja Cardano była stosunkowo niedźwiedzia. W październiku nie udało mu się połączyć z Bitcoinem i stale spadała do najniższej ceny od 90 dni. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi teraz poniżej 50 miliardów dolarów i straciła pozycję pierwszej piątki kryptowalut.

Konkurs na Cardano

Chociaż CTO Romain Pellerin nie zgodził się z porównaniem, Cardano i Ethereum były często przedstawiane jako konkurenci przez społeczność kryptograficzną na początku tego roku. Nawet sam Pellerin określił Cardano jako blockchain, który po upadku inteligentnych kontraktów byłby „równy z Ethereum”, ze znacznie niższym śladem węglowym niż Ethereum czy Bitcoin.

Z tego powodu Charles Hoskinson – założyciel Cardano – przekonywał nawet , że Tesla powinna akceptować ADA jako zapłatę. W maju Elon Musk ogłosił, że jego firma przestanie przyjmować płatności Bitcoin z powodu szkód środowiskowych spowodowanych przez kopanie kryptowaluty. Jako łańcuch proof-of-stak, Cardano nie wymaga tak dużego zużycia energii.

Ale podczas gdy Cardano czekało na inteligentne kontrakty, inny konkurencyjny blockchain – Solana – odnotował paraboliczny wzrost przez cały rok. Jego model konsensusu dowodowego z historii przyciągnął ogromne zainteresowanie inwestorów i pozwala na wysoki wolumen TPS i niskie zużycie energii. Obecnie jest piątą najwyższą kapitalizacją rynkową kryptowalut.

Udostępnij w social mediach: