Cardano – aktualizacja Alonzo ruszyła

Aktualizacja Alonzo Cardano jest już dostępna w sieci głównej! Czego możemy się spodziewać?

Oczekiwanie wreszcie się skończyło. Po latach badań i tworzenia wielu recenzowanych artykułów na temat struktury sieci, jej potencjału, pomysłów, celów i tak dalej, Cardano ma teraz możliwości inteligentnych kontraktów, aby jeszcze bardziej wzmocnić swój ekosystem.

Alonzo Mainnet już na żywo

Obecnie Cardano doczekało się ważnego hard forka, a Alonzo jest już dostępny w mainnecie. Oznacza to, że sieć obsługuje inteligentne kontrakty. Umożliwi różnym zespołom i projektom rozpoczęcie budowy i wdrażania swoich protokołów bezpośrednio na Cardano.

Sieć posiadała funkcje wbudowane w testnet Alonzo kierunku początku września.

Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, mówiąc o inteligentnych kontraktach na Cardano, jest Plutus. To framework, który umożliwia tę funkcjonalność. Rdzeń Plutusa służy do definiowania parametrów rozszerzonego modelu UTXO. Zdaniem zespołu ma to wyjątkowe zalety w porównaniu z różnymi modelami księgowania.

Ponadto platforma Plutus Application Framework (PAF) zapewnia dostęp do aplikacji i usług działających w sieci. Powinna także zapewniać pełną interoperacyjność przeglądarek internetowych.

Nie obyło się bez czkawki

Wdrożenie nie obyło się bez problemów. Niedawno wspomniano, że istnieje fundamentalny problem ze współbieżnością w podstawowym projekcie funkcji inteligentnych kontraktów.

Zasadniczo oznacza to, że wielu użytkowników nie może jednocześnie wchodzić w interakcję z protokołem. Jednak Charles Hoskinson, a także Input Output (zespół odpowiedzialny za Cardano), dogłębnie wyjaśnili cały model inteligentnych kontraktów sieci i wyjaśnili, dlaczego nie stanowi to problemu.

Co więcej, kilka dni temu Input Output opublikował zupełnie nowy blog, który wyjaśnia podejście Cardano EUTXO do inteligentnej realizacji kontraktów i jak oferuje większe bezpieczeństwo. Brak opłat za nieudane transakcje i pełną przewidywalność kosztów.

W każdym razie, biorąc pod uwagę dzisiejszy hard fork, oznacza to nową erę dla projektu Cardano. Warto zobaczyć, jak wpłynie to na jego ekosystem w przyszłości.

Udostępnij w social mediach: